Skauting – století dobrodružství, zápasů a inovací

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Skauting jako výchovné hnutí existuje více než 100 let. Má velkou tradici a zároveň je schopno se intenzivně rozvíjet, hledat nové přístupy k výchově a vzdělávání. Existuje takřka ve všech zemích světa a svými hodnotami inspiruje desítky miliónů lidí. V ČR zažívá skauting zlaté časy. Zobrazit více…

Má dobrou pověst u rodičů i dětí, skautské oddíly mají na mnoha místech pořadníky pro nabírání nových členů a zaměstnavatelé hledají skautskou zkušenost v životopisech. Jak se skautské hnutí zrodilo? Jaké bitvy muselo vybojovat? Čím může inspirovat? Jak odpovídá na společenské výzvy budoucnosti? 

„Smyslem Skautské Instituce je propojovat lidi. Naší ambicí je vytvářet prostor, kde se skauting potkává s veřejností, kde se řeší současná témata a kde může být skauting pro veřejnost inspirativní,“ uvedl Říha a dodává: „Skauting je zajímavý v tom, že je to organizace, která je spojená hodnotami a která působí ve všech regionech České republiky, včetně těch, o kterých se mluví jako o vyloučených.“

Snaha pomáhat a převzít zodpovědnost je jen jedna z vlastností, které děti ve skautu získají. Cílem je hlavně to, aby se děti učili samovolně, že si různé úkony samy vyzkouší. „Rolí dospělých je vytvářet maximálně bezpečné prostředí, ať už psychické nebo fyzické, a zároveň vytvářet prostředí, ve kterém si děti mohou maximum věci vyzkoušet na vlastní kůži,“ popisuje.

„Skauting by měl vést lidi k tomu, aby dokázali prožít úspěšný naplněný život, tak aby v něm dokázali pocítit smysl.“

Kdo je Miloš Říha?

Miloš Říha (Šípek) Studoval demografii a sociologii na Univerzitě Karlově v Praze. Již během studií začal podnikat, zabýval se strategickým plánováním veřejného prostoru s využitím participativních přístupů. Podílel na zpracování dlouhodobé strategie Junáka do roku 2022 a od roku 2013 pracuje jako ředitel Skautského institutu. Vydal dvě básnické sbírky a dvě knihy rozhovorů s významnými společenskými osobnostmi. Společně s Michelle Losekoot psal úspěšný blog www.bezjablka.cz, jehož knižní podoba se stala bestsellerem.

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství