Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Jak může obyčejná touha pomáhat být smyslem práce a pokora zdrojem sebevědomí. „Začátkem 90. let jsme měli pocit, že se svobodou musí přijít i nějaká spoluodpovědnost za to, co se děje ve světě.“, říká Šimon Pánek. Zobrazit více…
Založili tak Člověka v tísni a Pánek se jako „velmi mladý stal ředitelem něčeho, co jsme ani nevěděli, co je – nevládní neziskové organizace,“ popisuje nejisté začátky. Navázali tak nejen na potřebu spoluodpovědnosti a pomoci, ale také na tradici filantropie, která v Československu měla za první republiky dobrou pověst. Tu poničil až komunistický režim a v některých příkladech v nás zůstává dodnes.
Když se Pánek zamýšlí nad důvody, které je dostali do pozice jedné z největších neziskových organizací ve střední Evropě, vrací se k hodnotám, které ho zaujaly už v dětství. Sám se proto snaží hodnoty a hodnotový leadership v neziskovce držet. „Mně se vždycky vyplatilo vysvětlovat, proč děláme věci tak, jak je děláme, a proč se rozhodujeme tak, jak se rozhodujeme,“ popisuje.
Přestože tato cesta vyžaduje čas a náklady („…pokud chceme hodnotově rozhodovat, tak hodnoty nepředstavují win-win strategii, to je velký omyl.“), vyplatí se podle Pánka nejen kvůli budování vzájemné důvěry, ale i v době, kdy se firmám příliš nedaří. „Hodnotový leadership je investicí do horších časů,“ dodává.
Kdo je Šimon Pánek?
Šimon Pánek je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Člověk v tísni, humanitární organizace se sídlem v České republice. Člověk v tísni poskytuje humanitární pomoc a podporu v oblasti lidských práv a občanské společnosti, zejména pak ve státech s autoritářským režimem a v místech konfliktu včetně Čečenska, Balkánu, Běloruska, Ukrajiny a Kuby. Šimon byl coby studentský aktivista během sametové revoluce v roce 1989 vůdcem několika stávek proti režimu. Působil jako zahraniční specialista pro oblast Balkánu a lidských práv v prezidentské administrativě Václava Havla. Je členem Evropské rady pro zahraniční vztahy (www.ecfr.eu) a zakládajícím členem Rady evropského partnerství pro demokracii (www.eupd.eu).
Od roku 2004 do roku 2010 byl předsedou české nevládní rozvojové organizace FoRS (www.fors.cz). Od roku 2011 do roku 2013 působil také jako předseda dozorčí rady Aliance 2015, evropské sítě nevládních organizací (www.alliance2015.org). Od minulého roku je předsedou nové instituce působící v zemích bývalého Sovětského svazu pod názvem Centrum občanské společnosti Praha (www.praguecivilsociety.org). Šimon Pánek je nositelem Medaile Za zásluhy České republiky za rok 2002 a Ceny Evropan roku 2003.
Uplatněte v praxi nové znalosti
Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.
Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.