Jak stáhnout vize na zem

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

S vizemi si člověk může v hlavě pohrávat anebo se rozhodne je realizovat. Rozhodnutí je jako chvíle, kdy stojíte na skokanském můstku – stačí malý, ale nevratný krok kupředu. Jak poznat, kdy je správné ho udělat? Kdy si s nápady jen hrát a kdy je začít realizovat? Zobrazit více…

Jste na koupališti a díváte se, jak pár odvážlivců skáče z deset metrů vysokého můstku. Říkáte si, jak dobře to vypadá a jaké by to asi bylo taky z něj skočit. Vylezete nahoru, stoupnete si na hranu… a přijde závrať. Moment, kdy se musíte rozhodnout a udělat krok, který Petr nazývá „nevratný náklon vpřed“.

Padáte dolů. Vaše rozhodnutí je nevratné. Už to nejde zastavit. Nezbývá než udělat všechno pro to, abyste zbytku koupaliště nepředvedli toho nejhoršího placáka v historii. Takhle Petr popisuje realitu každého, kdo se rozhodne realizovat svůj projekt. Je spousta těch, co vylezli na můstek, zalekli se a slezli dolů. Poznáme je tak, že velmi rádi kritizují ty, co skočili. Vyčítají jim vše, co sami nezkusili. A právě proto je důležité překonat strach a skočit. Aspoň to zkusit. Vydat se svou vlastní cestou, i kdyby byla špatná.

Lidé žijí v tunelu vedoucím z bodu A do bodu B, v tunelu polepeném plakáty, které imitují. Vizionář se musí dostat za tento tunel, aby nalezl vlastní nápad a energii.

Kdo je Petr Rokůsek?

Petr Rokůsek je vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky. Svým dlouholetým podnikáním ukazuje, jak lze chytře spojovat přírodu a technologie. V roce 2008 založil akciovou společnost Nano Energies, která prostřednictvím tří divizí udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám i běžným uživatelům možnost efektivně a odpovědně nakládat s elektrickou energií. S týmem expertů se aktuálně zaměřuje na výzkum a testování možností sdílení elektřiny a agregování energetické flexibility.

Petr začal podnikat už během studia životního prostředí na ČVUT, když s holandským obchodním partnerem založil úspěšnou společnost Jansen Display, kterou vloni prodal americké firmě  Sign-Zone. Udržitelné zacházení s přírodními zdroji a materiály aplikuje i v dalších firmách, které spoluzaložil. Od roku 2018 tráví část pracovního týdne ve Švýcarsku vývojem inovací v oblasti moderní energetiky, blockchain technologií a chytrých textilií pod značkou NowYou. Založil také Bluelight, fond pro investory, kteří chtějí, aby jejich peníze měly pozitivní dopad na život na Zemi.

83 min | 14. 3. 2019 | Pořad: Brain&Breakfast

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství