Stárnutí populace jako hrozba nebo příležitost?

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Stárnutí populace se jako téma objevuje stále častěji. Co to ale znamená pro každého z nás? Máme se bát, že „z práce půjdeme rovnou do hrobu?“ Nebo snad hrozí ještě něco jiného než prodlužování věku odchodu do důchodu? Máme se vůbec bát nebo je na tom i něco pozitivního? A kdo nám pomůže, když budeme potřebovat? Zobrazit více…

V roce 2050 bude každý třetí Čech starší než 65 let a lidí nad 85 bude až pětkrát více než je tomu nyní. Tyto údaje na jednu stranu svědčí o vyspělosti naší společnosti, zdravějším prostředí a lepší lékařské péči, na druhou stranu ale také ukazují na trend, na který bychom se měli připravit.

Jednou ze skupin, která by měla o stárnoucí populaci začít přemýšlet jinak, jsou zaměstnavatelé. Za dvacet let totiž nastane doba, kdy bude chybět 700 tisíc pracovních míst. „Měli bychom se zamyslet nad tím, jak zapojíme všechny generace a jak využijeme jejich potenciál,“ vysvětluje Taťána Brzobohatá potenciál ukrytý v lidech v důchodovém věku.

V souvislosti s tým nadace přispívá například projektem Zlatá práce. Pomáhá lidem nad 50 let s přípravou na pohovor, vylepšením životopisu nebo hledáním firem s inkluzivním prostředím. Ztráta zaměstnání by pro ně totiž mohla znamenat konec ekonomicky aktivního života.

Kdo jsou hosté?

Taťána Brzobohatá

Předsedkyně správní rady a zakladatelka Nadace Krása pomoci, influencerka a aktivistka, česká topmodelka, jediná světová vítězka Miss World z ČR a SDGs ambasadorka OSN. Je mezinárodně známá osobnost a jediná Miss World, která se kontinuálně již 11 let zabývá pomocí seniorům a zvyšování povědomí o stárnutí populace a demografických změnách. I díky tomu byla označena v roce 2012 mezinárodní organizací World Network of Young Leaders and Entrepreneurs (WNYLE) jako mezinárodní leader mladé generace. V roce 2014 byla zařazena do prestižního žebříčku mladých osobností Forbes “30 pod 30”. V roce 2017 o ní vznikl dokument z cyklu GEN – Galerie Elity Národa. Od roku 2017 je SDGs ambasadorkou – věnuje svůj čas propagaci Cílů udržitelného rozvoje a reprezentuje ČR na různých akcích konaných pod záštitou OSN.

Michaela Stachová

Vystudovala Mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě. Do neziskového sektoru vstoupila v Diakonii ČCE, kde ve Středisku humanitární spolupráce vedla PR a fundraising. Informovala o projektech v Asii, na Blízkém Východě i v Africe a sama několik projektů navštívila. Od roku 2017 je ředitelkou Nadace Krása pomoci, která se zaměřuje na pomoc seniorům v České republice. Od jejího nástupu nadace přidala ke své činnosti projekt Zlatá práce, který se zaměřuje na pomoc lidem 50+ na trhu práce, a započala rozšíření projektu Doma bez obav do dalších měst mimo Prahu.

85 min | 17. 10. 2019 | Pořad: Brain&Breakfast

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství