Sloužit vlasti

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Osobní příběh českého vojáka, armádního generála Armády České republiky ve výslužbě. O tom, jak se známý voják dostal ke své funkci, jak vnímal své dětství a změny režimu a co pro něj vojenský výcvik a profese znamenala. Zobrazit více…

„Na vojenské gymnázium jsem šel kvůli dobrodružství a díky pocitu stát se „velkým chlapem“. Gymnázium vedlo Petra Pavla k vojenské činnosti, ale reálně to byly pouze děti v uniformách. Měly vojenský režim, s čímž se jako volnomyšlenkářské dítě těžko srovnával, ale zároveň mu to dalo hodně zkušeností k nenásledování. „Příklady k nenásledování jsou stejně hodné jako ty k následování. Být v situaci, kdy jsme hodně deprimovaní a uvědomujeme si, že toto bychom nikdy neudělali, takto bychom se nikdy nechtěli chovat k ostatním, tak právě tento moment je hodně inspirativní“ vysvětluje Petr Pavel.

Vyrůstal v tom, že systém, ve kterém žijeme, je jediný pro nás možný, a sice alternativy někde jsou, ale celkově se o fungování života na západ od našich hranic nemluvilo. „S odstupem let si můžeme klást otázky jak to, že jsme v minulé době vůbec daný režim akceptovali“ říká generál Pavel.

Kdo je gen. Petr Pavel?

Petr Pavel je armádní generál ve výslužbě, který dosáhl nejvyšších vojenských postů jak v Armádě ČR – náčelník Generálního štábu (2012-2015), tak i v Severoatlantické alianci – předseda vojenského výboru NATO (2015–2018). Do této prestižní pozice byl zvolen jako první představitel postkomunistických států. Vojenskou dráhu započal již v roce 1975, když nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě, následně absolvoval studia ve Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, vysokou štábní školu v Camberley (Velká Británie), Královskou akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006).

Velitelské zkušenosti získal u útvaru zvláštního určení v Prostějově, společných sil i jako zástupce Armády ČR v mezinárodních institucích. Byl účastníkem několika zahraničních vojenských misí a za vykonané hrdinské činy obdržel řadu vyznamenání AČR i vysoké zahraniční řády, mj. nejvyšší vyznamenání Francie a USA. Od svého odchodu do zálohy ke konci roku 2018 se věnuje přednáškám a popularizaci otázek bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky s cílem dále pomáhat posilovat českou společnost, aby byla soudržná a nerozdělovaly ji vnitřní konflikty. Založil spolek Pro bezpečnou budoucnost a iniciativu Spolu silnější, která pomáhá zvládat důsledky koronavirové pandemie.

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat