Kultura života indiánů a toho našeho

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Na toto vysílání navazuje praktické setkání, během kterého se můžete doptat na věci, které zazněly ve vysílání a prodiskutovat s ostatními vaše témata.

Proč indiáni žijí, čeho si cení? Co tvoří rovnováhu spirituální a materiální části jejich existence včetně šamanismu, manželství, sexu a smrti i s důrazem na výchovu dětí a přechodové rituály? Jaký je jejich vztah k přírodě a ke kosmu? Zobrazit více…

Podívejte se s námi na prezentaci ideálů a hodnot indiánské kultury a též na srovnávání s naší kulturou a s naší existencí i s důrazem na naší stále se zvětšující plytkost zájmů a způsobů života často vedenou masmédii.

Kdo je Mnislav Zelený?

Mnislav Zelený je český etnolog, spisovatel a publicista. Hlavním předmětem jeho zájmu jsou indiánské kmeny Latinské Ameriky, především Amazonie. Kromě kulturní antropologie ho zajímá též archeologie, historie a současné poměry v zemích Jižní Ameriky, kam podnikl řadu poznávacích i badatelských cest, při nichž pořídil i mnoho fotografií. Při svém pobytu mezi indiány v roce 1989 byl adoptován do kmene Jawalapiti a získal indiánské jméno Atapana (česky List zelené palmy), které používá jako součást jména i ve své publikační činnosti. V letech 1996–2001 byl velvyslancem České republiky v Kolumbii a Ekvádoru.

97 min | 21. 4. 2022 | Pořad: Brain&Breakfast

Kompetence: Inspirování, Společnost a kultura, Vedení příkladem

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství