Banka x Fintech

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

V dalším dílu InspiRácia zavítáme do světa nejnovějších technologií a probereme jak proměňují zákaznickou zkušenost, preference a návyky. Porovnáme výhody a nevýhody bank oproti fintechům a zavěštíme si jak se bude situace ve finančních službách vyvíjet v následujících letech. Zobrazit více…

Zabrousíme opět do světa financí a podíváme se jak spolu v jednom rybníce koexistují bankovní sumci a fintechové štiky. Ti první si jako dlouhodobí vládci dobytých a nikým neatakovaných teritorií uvědomují, že pokud chtějí přežít, musí adoptovat do své kultury podnikatelského ducha, ochotu experimentovat, více riskovat a a flexibilně se přizpůsobovat nejnovějším trendům. Ti druzí většinou tohle všechno ovládají, ale chybí jim často schopnost udržet kormidlo v pevném vytyčeném kurzu, nenechat se rozházet kdejakým vánkem a přesvědčit a oslovit o výhodnosti své nabídky dostatečně velký počet lidí.

Po letech prvotního přehlížení a okopávání kotníků se zdá, že oba světy si již plně uvědomují možnosti nejen vzájemné inspirace, ale možná i spolupráce.

Spolu s Danielou Peškovou, šéfkou retailového bankovnictví České spořitelny, a Michalem Šmídou, zakladatelem fintechu Twisto, si budeme povídat o budoucnosti “bankování” a zda k němu i nadále budeme potřebovat banky či nikoliv. 

Co si z vysílání odnesete?

  • Dozvíte se jak se liší banka od fintechu, jak se bude mezi nimi vyostřovat konkurence nebo naopak prohlubovat spolupráce.
  • Odnesete si poznání, co pro vás může udělat banka, co fintech, o co naopak přicházíte, pokud se jednomu nebo druhému světu zavíráte.
  • Vysvětlíme vám, odkud přichází nová konkurence do finančního světa, jak banky i fintechy budou odolávat tlaku velkých technologických firem a sociálních platforem.
  • Neopomeneme ani demografickou proměnu společnosti a jak nástup Generace Z do produktivního věku promění jejich finanční potřeby. 
  • Ti z vás, kdo se na nás budete dívat naživo, máte navíc příležitost pokládat hostům otázky spolu se mnou i přímo.

Kdo jsou hosté?

Daniela Pešková

Daniela Pešková je členkou představenstva České spořitelny, kde je zodpovědná za retailové bankovnictví. V uplynulém čtvrtstoletí prošla řadou manažerských pozic v bankách v Česku, Maďarsku, na Slovensku nebo Velké Británii, ale pro svou kariéru vnímá jako stejně důležité také zkušenosti s vlastním podnikáním, výchovou tří dětí a dospíváním ve skautském oddíle. Označení „nejvýše postavená česká bankéřka“ považuje za hrubě zkreslené, ale souzní s názory, které mluví o Georgi  jako o „nejvychytanější bankovní apce na trhu“, díky níž se Spořitelně daří posilovat pozici domácí bankovní jedničky. Baví ji fintechy a jejich služby (Revolut!), dokud není nucena kontaktovat jejich zákaznickou podporu.

Michal Šmída

Michal Šmída studoval na King’s College v Londýně kde pak i pracoval tři roky v Barclay’s. Rozhodl se ale rozjet vlastní byznys, vrátil se do Prahy a pod dohledem investičních skupin Miton, Partners a Enern (kde působí i jeho otec Petr) rozjel službu Twisto. Dnes kromě českého dobývá i polský a rumunský trh, poskytuje nejen klientům eCommerce možnost odložených plateb objemu již přes 2 miliardy korun. „Financujeme lidem nákupy a dáváme jim na internetu pocit bezpečí,“ říká Michal.

Petr Benes

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství