Banka x Fintech

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

V dalším dílu InspiRácia zavítáme do světa nejnovějších technologií a probereme jak proměňují zákaznickou zkušenost, preference a návyky. Porovnáme výhody a nevýhody bank oproti fintechům a zavěštíme si jak se bude situace ve finančních službách vyvíjet v následujících letech. Zobrazit více…

Zabrousíme opět do světa financí a podíváme se jak spolu v jednom rybníce koexistují bankovní sumci a fintechové štiky. Ti první si jako dlouhodobí vládci dobytých a nikým neatakovaných teritorií uvědomují, že pokud chtějí přežít, musí adoptovat do své kultury podnikatelského ducha, ochotu experimentovat, více riskovat a a flexibilně se přizpůsobovat nejnovějším trendům. Ti druzí většinou tohle všechno ovládají, ale chybí jim často schopnost udržet kormidlo v pevném vytyčeném kurzu, nenechat se rozházet kdejakým vánkem a přesvědčit a oslovit o výhodnosti své nabídky dostatečně velký počet lidí.

Po letech prvotního přehlížení a okopávání kotníků se zdá, že oba světy si již plně uvědomují možnosti nejen vzájemné inspirace, ale možná i spolupráce.

Spolu s Danielou Peškovou, šéfkou retailového bankovnictví České spořitelny, a Michalem Šmídou, zakladatelem fintechu Twisto, si budeme povídat o budoucnosti “bankování” a zda k němu i nadále budeme potřebovat banky či nikoliv. 

Co si z vysílání odnesete?

  • Dozvíte se jak se liší banka od fintechu, jak se bude mezi nimi vyostřovat konkurence nebo naopak prohlubovat spolupráce.
  • Odnesete si poznání, co pro vás může udělat banka, co fintech, o co naopak přicházíte, pokud se jednomu nebo druhému světu zavíráte.
  • Vysvětlíme vám, odkud přichází nová konkurence do finančního světa, jak banky i fintechy budou odolávat tlaku velkých technologických firem a sociálních platforem.
  • Neopomeneme ani demografickou proměnu společnosti a jak nástup Generace Z do produktivního věku promění jejich finanční potřeby. 
  • Ti z vás, kdo se na nás budete dívat naživo, máte navíc příležitost pokládat hostům otázky spolu se mnou i přímo.

Kdo jsou hosté?

Daniela Pešková

Daniela Pešková je členkou představenstva České spořitelny, kde je zodpovědná za retailové bankovnictví. V uplynulém čtvrtstoletí prošla řadou manažerských pozic v bankách v Česku, Maďarsku, na Slovensku nebo Velké Británii, ale pro svou kariéru vnímá jako stejně důležité také zkušenosti s vlastním podnikáním, výchovou tří dětí a dospíváním ve skautském oddíle. Označení „nejvýše postavená česká bankéřka“ považuje za hrubě zkreslené, ale souzní s názory, které mluví o Georgi  jako o „nejvychytanější bankovní apce na trhu“, díky níž se Spořitelně daří posilovat pozici domácí bankovní jedničky. Baví ji fintechy a jejich služby (Revolut!), dokud není nucena kontaktovat jejich zákaznickou podporu.

Michal Šmída

Michal Šmída studoval na King’s College v Londýně kde pak i pracoval tři roky v Barclay’s. Rozhodl se ale rozjet vlastní byznys, vrátil se do Prahy a pod dohledem investičních skupin Miton, Partners a Enern (kde působí i jeho otec Petr) rozjel službu Twisto. Dnes kromě českého dobývá i polský a rumunský trh, poskytuje nejen klientům eCommerce možnost odložených plateb objemu již přes 2 miliardy korun. „Financujeme lidem nákupy a dáváme jim na internetu pocit bezpečí,“ říká Michal.

Petr Benes

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat