Únor 2024 – Léčba Schopenhauerem

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"To nejdůležitější slovo, které by mělo v souvislosti s touto knihou zaznít, je "terapie". Spousta lidí má velmi nejasnou představu, co to vlastně je. Když se bavíme o seberozvoji, na začátku a na konci všeho je podle mě především nějaká velmi důsledná práce sama se sebou a z toho pramenící další kroky a strategie." Zobrazit více…

„Terapie je zosobněním toho všeho. Kniha vám dá vhled do toho, co dobře vedená terapie znamená a co dokáže. Možná zjistíte, v čem může pomoci i vám.“

Říká o knize Karel „Mindless“ Novotný, marketingový expert a specialista na brand building.

Léčba Schopenhauerem je kniha, která se zabývá aplikací myšlenek slavného filosofa Arthura Schopenhauera na problémy moderního světa a lidského života. Autor Irvin D. Yalom, známý psychoanalytik a spisovatel, propojuje Schopenhauerovy myšlenky s terapeutickými příběhy a ukazuje, jak mohou jeho filozofické principy pomoci lidem nalézt smysl a řešení v jejich každodenním životě. Kniha se zaměřuje na témata jako je vyrovnání se se smrtí, hledání smyslu života a zvládání utrpení, a to vše s ohledem na Schopenhauerovu filozofii pesimismu a vůle k životu.

O čem kniha je?

Psychoterapeut Julius Herzfeld se dozví, že mu zbývá zhruba rok života. Snaží se vyrovnat s frustrující skutečností, že po skončení léčby se už nedozví, jak pokračují životní příběhy jeho pacientů. Rozhodne se proto kontaktovat svého bývalého pacienta, u kterého byla léčba skutečně náročná – Philipa.
Philip byl člověk bez emocí, bez empatie, bez radosti. Odtažitý, nesdílný a racionální. Jediné, co mu poskytovalo chvilkové rozptýlení, bylo svádění co největšího počtu žen a následný sex. S každou ale pouze jednou jedinkrát. S tímto problémem vyhledal Philip kdysi pomoc.
Julius se marně snažil pomoci Philipovi s jeho závislostí na sexu a nedostatkem emocí celé 3 roky. Na sjednané schůzce se dozví, že Philip dnes přednáší filozofii na univerzitě a plánuje se sám stát terapeutem. K tomu ale potřebuje absolvovat předepsané množství terapeutických sezení pod supervizí zkušeného terapeuta.
Julius souhlasí, že Philip může navštěvovat sezení jeho terapeutické skupiny. Philip ho na oplátku bude seznamovat s myšlenkami Arthura Shopenhauera…

Kdo je Karel Novotný?

Karel „Mindless“ Novotný je přední český marketingový expert a specialista na brand building. Za zmínku rozhodně stojí také Karlova kniha „Neradost“, která je hlubokým ponorem do života s depresí. Žánrově kniha  překračuje bariéry mezi beletrií, prózou a poezií a odráží Karlův osobní pohled na toto náročné životní období, které tak vydáním této knihy uzavřel. 

Hana Jadavan

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství