Září 2023 – What we owe the future

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„Brilantní a důležitá kniha, která člověka přiměje zamyslet se nad naší odpovědností vůči budoucím generacím a naším přístupem k odkazu, který jim zde po sobě zanecháme. Tato kniha nabízí hluboké poznání a praktickou inspiraci pro každého, kdo se zajímá o udržitelnost a dlouhodobou perspektivu.“ Zobrazit více…

Říká o knize Martin Holečko,  zakladatel & CEO Future Port Prague, spoluzakladatel Etnetera Group.

Osud světa je v našich rukou. Lidstvo má pouze pětitisíciletou zaznamenanou historii. Naše dosud nenapsaná budoucnost by mohla trvat další miliony let – anebo by mohla skončit zítra. Ohromné množství lidí by mohlo vést životy plného velkého štěstí nebo neuvěřitelného utrpení, nebo by vůbec nemuseli žít – vše závisí na tom, co se rozhodneme udělat dnes.
Ve své knize „Co dlužíme budoucnosti“ uvádí filozof William MacAskill argumenty pro „longtermismus“ – myšlenku, že pozitivní ovlivňování vzdálené budoucnosti by mělo být morální prioritou dnešní doby. Z tohoto pohledu není dostatečné pouze zvrátit změnu klimatu či předejít příští pandemii – musíme zajistit, že kdykoliv by se civilizace v budoucnu zhroutila, bude se schopná zase znovu obnovit, překonat konec morálního pokroku a připravit se na planetu, kde nejchytřejší bytosti jsou digitální, nikoliv lidské.
Pokud dnes učiníme moudrá rozhodnutí, naši pravnuci budou prosperovat a vědět, že jsme udělali všechno, co jsme mohli, abychom jim darovali svět plný spravedlnosti, naděje a krásy.

Kdo je Martin Holečko?

Martin Holečko je spoluzakladatelem Etnetera Group a zakladatelem & CEO Future Port Prague – mezinárodního futuristického festivalu, včetně jeho speciální edice Future Port Youth – konference pro školy, studenty a učitele zaměřená na technologie a budoucnost. Více o Martinovými tajnými zbraněmi jsou neomezená představivost, kreativita a schopnost vést a inspirovat druhé, aby se nebáli myslet ve velkém.

Hana Jadavan

16 min | 21. 9. 2023 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Orientace v informacích, Sebereflexe

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství