Umělá inteligence a život zítřka

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Umělá inteligence a pan profesor Michal Pěchouček — skvělá kombinace pro přednášku o budoucnosti, mizejících pracovních místech a černých kočkách. :-) Zobrazit více…

Umělá inteligence může být bezpochyby považována za opravdovou taktovku budoucnosti.  Nejen že v dohledné době začne výrazně ovlivňovat téměř všechny pracovní příležitosti, ale i způsoby jak trávit volný čas.  Zdaleka už se totiž nebavíme jen o šachových superpočítačích — dnes nachází umělá inteligence využití v nejrůznějších vědeckých a společenských oblastech — jmenujme autonomní auta, kyberbezpečnost či neuronové sítě skryté třeba za online jazykovými překladači.

Přednáška Michala Pěchoučka byla zaměřená nejen na to, jaké má umělá inteligence dělení a definici, ale hlavně na její historický vývoj, významné milníky, které překonala, a také na nástin možné budoucnosti.  Dozvěděli jsme se, jaká rizika mohou být s AI spojena například pro bezpečný internet či osobní svobodu a jak se může uplatnit umělá inteligence v medicíně, právu či ekonomii.

Co v přednášce zaznělo?

  • Čím se mohl utěšovat světový velmistr ve hře GO poté, co ho v této hře rozdrtil počítač – 15:44
  • Jak udělat z prasete letadlo a ochránit tím soukromí svoje i svých přátel – 43:08
  • Co mají jít Vaše děti studovat, aby je během pár let nenahradily stroje – 1:00:16
  • V čem stroje zatím prohrávají souboj s člověkem na plné čáře – 1:05:00

Kdo je Michal Pěchouček?

Michal Pěchouček je vědec v oblasti umělé inteligence a CTO společnosti Avast.  Vedl vědecké projekty financované americkými obrannými agenturami NASA a FAA. V roce 2015 byl zařazen na seznam výjimečných inovátorů New Europe 100. Působil jako ředitel R&D centra pro umělou inteligenci a počítačovou bezpečnost firmy CISCO. Je spoluzakladatelem a investorem několika úspěšných start-upů z oblasti umělé inteligence (například Cognitive Security, BlindSpot Solutions).

Jarda Jirák

99 min | 13. 9. 2019 | Pořad: Večery na FF UK

Kompetence: Digitalizace, Umělá inteligence