Pravda x Lež

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Pravda nebo lež? Další díl InspiRácia se věnuje navýsost aktuálnímu a ve své podstatě složitému tématu. Čemu můžeme věřit a čemu ne? Jak poznáme důvěryhodný zdroj? A jak si uvědomit, že stokrát opakovaná lež se automaticky nestane pravdou? Zobrazit více…

Digitální doba, v níž žijeme, nás velmi rychle a bez varování uvrhla do situace, kdy dennodenně vzniká obrovské množství dat transformujících se do obrovského množství informací. Tyto informace se na nás valí odevšad. Jejich aktuálnost, přesnost a důvěryhodnost se staly problémem, který nás jako společnost rozděluje do často nesmiřitelných bublin. Díky sociálním sítím, blogům a podcastům dnes fušuje do novinářského řemesla kde kdo a každý z nás se může stát, záměrně i zcela neúmyslně, šiřitelem pravd, polopravd i naprostých lží.

O současnosti se říká, že je dobou postfaktickou a postpravdivou. Je čím dál obtížnější odhalit, co je pravda. Denně nás bombardují zprávy a pseudozprávy rozdílných (a často pochybných) kvalit. Útočí na nás podvodníci a prospěcháři, jsme terčem politiků a kampaní politických stran, přičemž jednotlivé skupiny je někdy velmi obtížné rozlišit.

Co si z vysílání odnesete?

  • V diskusi s oběma hosty se ponoříme do problematiky fake news, hoaxů a podvodných e-mailů. Poodhalíme mechanismy jejich vzniku a praktiky těch, co je šíří. Vysvětlíme si principy autonomního nebo automatického fungování botnetů – softwarových agentů a internetových robotů.
  • Jelikož je InspiRácio hlavně vzdělávací pořad, pokusíme se vysvětlit, jak se efektivně bránit nejrůznějším manipulativním mediálním technikám. Jak si uchovávat a rozvíjet kritické myšlení a ověřovat zdrojování informací.
  • Řekneme si, jak se naučit oddělovat ve světě informací zrno od plev. Jak se naučit vybírat v informační dálnici to podstatné a ubránit se marastu plytkosti a povrchnosti. Jak si udržet pozornost na to hodnotné, co nás individuálně obohacuje a nevmanipulovává do pozice stáda. V době vrcholící předvolební kampaně téma obzvlášť aktuální.
  • Ti z Vás, kdo se na nás budete dívat naživo, budete mít navíc příležitost pokládat hostům otázky spolu se mnou i přímo. Těším se na Vás!

Kdo jsou hosté?

František Vrábel

František Vrábel je CEO české společnosti Semantic Visions, která od roku 2011 poskytuje služby v oblasti detekce rizik. Pomocí sémantické analýzy permanentně analyzuje nový obsah několika tisíc webů světového internetu ve 12 jazycích. Firma je schopna v reálném čase pokrýt 90 % globálního internetového zpravodajského obsahu. V posledních letech se společnost věnuje také odhalování dezinformací (zejména bojem s ruskou propagandou). Po vypuknutí pandemie covidu-19 v roce 2020 začala v této oblasti spolupracovat i s českým ministerstvem zdravotnictví.

Michal Bláha

Michal Bláha je držitelem ocenění Osobnost českého internetu za rok 2020 v anketě Křišťálová lupa. V prostředí internetového byznysu se pohybuje skoro 30 let. Spoluzakládal Atlas.cz a mnohé další projekty jako například MobilJam (mobilní marketing), Cinetik (webová zásilková půjčovna DVD, český Netflix), US startup Vizrea/Webfives (prodán Microsoftu), software house Devmasters s. r. o., cestovatelský server OnTheRoad.To, agregátor inzerátů NoveInzeraty.cz a monitoring zákaznické spokojenosti Feedbando. V posledních letech je znám především jako autor projektu Hlídačstátu.cz, aktivně prosazuje efektivní digitalizovaný stát, pomáhá také s nastavením a prosazováním konceptu Digitální Česko pro Ministerstvo vnitra ČR.

Petr Benes

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat