O českém porodnictví

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

V další CZECHárně uděláme úkrok mimo sféru byznysu a spolu s Lenkou Labrouvou Žirovnickou, ředitelkou Asociace pro porodní domy a centra, se budeme věnovat tématu porodů a českého porodnictví. Zobrazit více…

“Až 45% žen má vlastní porodní zkušenost, která se dá zařadit do kategorie poporodní trauma”, říká v rozhovoru Lenka. Proč u nás stále ještě neexistuje ani jeden porodní dům? Co je to vlastně porod v širším slova smyslu a proč ho společnost vnímá často jen technicko-industriální optikou? Proč k porodu přistupujeme stále jako k patologickému procesu, který je možné přežít veskrze jen s pomocí medicínské intervence? “Vstup moderní medicínské péče do porodnictví se datuje teprve na začátek 20. století. Před tím, po tisíce let, byly ženy doprovázeny ženami. Dnes umírá poslední generace lidí, kteří se u  nás narodili doma a zároveň i poslední generace porodních bab, které pomáhaly dětem na svět přirozeným komunitním způsobem”, říká v našem rozhovoru Lenka Laubrová Žirovnická.

Kdo je host?

Lenka Laubrová Žirovnická

Lenka Laubrová Žirovnická

Petr Benes

33 min | 8. 3. 2024 | Pořad: CZECHárna

Kompetence: Inspirování, Motivace, Společnost a kultura