Květen 2024 – How to Read a Book

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Když čtu nějakou knížku, chci mít na jejím konci pocit, že jsem ji skutečně naplno vstřebala - tato kniha mi pomohla zvědomit a zoptimalizovat proces, jak k četbě a zpracovávání informací z textů efektivně přistoupit. Je to moje nachytřovací bible, ke které se opakovaně vracím." Zobrazit více…

Říká o knize Eliška Šestáková, akademička, vášnivá poznámkářka a blogerka.

Kniha „How to Read a Book“ od Mortimera J. Adlera (1940), aktualizovaná Charlesem Van Dorenem (1972), je průvodcem, který učí čtenáře efektivním technikám čtení s cílem maximalizovat pochopení a využití přečteného textu.

Kniha je vzácným jevem, živoucí klasikou, která představuje různé úrovně čtení a učí, jak je ovládnout. Obsahuje různé techniky vhodné pro čtení rozmanitých žánrů od praktických knih, přes beletrie a poezie, až po vědecké a naučné knihy. Najdete v ní také testy, které můžete použít k měření vlastního pokroku v umění čtení, porozumění a rychlosti.

Kromě zlepšení čtecích dovedností kniha také motivuje k proaktivnímu a zvídavému přístupu k četbě. Čtenáři se naučí, jak aktivně vyhledávat a propojovat informace mezi různými knihami a obory, což vede k hlubšímu porozumění textu a lepší schopnosti aplikovat získané poznatky v praxi. Tím se kniha „How to Read a Book“ stává neocenitelným zdrojem pro každého, kdo se chce stát efektivnějším a úspěšnějším čtenářem.

Kdo je Eliška Šestáková?

Eliška Šestáková je akademička, která je nadšenou milovnicí systémů a organizace a zvídavou čtenářkou nachytřovacích knih. Říká o sobě, že je vášnivá poznámkářka (zejména je pak velkou fanynkou techniky zettelkasten). O své vášni píše blog a newsletter, kde se dozvíte, jak si efektivně osvojovat nové znalosti, jak je organizovat, rozvíjet a využít při vlastní kreativní tvorbě.

Hana Jadavan

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství