Společenstvo obětí

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Marek Orko Vácha, etik, evoluční biolog a kněz v jedné osobě a jeho skvělá (i když drsná) přednáška “Společenstvo obětí” o největších záhadách současné genetiky, sochách význačných mravenců a orgánech, o kterých ani nevíme, že je máme… :-) Zobrazit více…

V roce 2018 již obohatil Marek Orko Vácha YouTube kanál našeho projektu v rozhovoru u Stolu pro tři, kde jsme si povídali mimo jiné o zodpovědnosti, krátkozrakosti politiky a hodnotě člověka. I když přednáška “Společenstvo obětí” byla tomuto rozhovoru “prequelem”, jak se dnes s oblibou říká, nic to nemění na skvělých myšlenkách v ní obsažených, které umí pohladit po duši stejně jako pořádně kopnout do holeně. A došlo na otázku, jak se v jedné osobě může spojit vědecky vzdělaný člověk a víra v Boha. 🙂

Co v přednášce zaznělo?

  • Zda se máme bát spíš těch, kteří zákony porušují, nebo těch, kdo je dodržují
  • Proč se tak rádi zodpovědnosti zbavujeme a jak důmyslně to děláme
  • Jaká je cena za to, že “za všechno může někdo jiný”
  • Jak se má člověk postavit k zodpovědnosti, aby prožil zdařilý život

Kdo je Marek Vácha?

Marek Vácha je je lékařský etik, kněz, evoluční biolog, spisovatel, blogger, pedagog, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. LF UK. Specializuje se na otázky evoluční biologie, lékařské etiky a etiky poznání lidského genomu – je autorem desítek odborných a populárně naučných článků, stejně jako více než deseti knih.

Působí mimo jiné jako farář farnosti Lechovice. Svým přístupem k evoluci, naši roli v ní a k souvisejícím otázkám etiky poskytuje jedinečný úhel pohledu na otázku “Kdo je vlastně člověk?”. Nejen díky tomu se těší pověsti jednoho z nejoblíbenějších přednášejících v České republice.

Jarda Jirák

108 min | 10. 2. 2019 | Pořad: Večery na FF UK