Říjen 2023 – Konec sebeklamu

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Inspirativní a důležitá kniha, kterou považuji za cenný nástroj pro rozvoj kritického myšlení. Otevírá prostor pro sebereflexi, objektivní vyhodnocování informací a vyhledávání kanálů, které nám mohou pomoci uvědomit si, že se v něčem mýlíme." Zobrazit více…

Říká o knize Lukáš Hána, konzultant a lektor kritického myšlení, zakladatel projektu #krimyš.

Lidé mají tendenci vidět to, co vidět chtějí. Trpíme tím, čemu Julia Galef říká „mentalita vojáka“. Jsme nastaveni tak, abychom hájili myšlenky, v které si přejeme věřit, a zamítali ty ostatní. Pokud však chceme realitu vnímat správněji, měli bychom se cvičit v „mentalitě průzkumníka“.
Na rozdíl od vojáka nejde průzkumníkovi o to, aby hájil jednu konkrétní stranu. Jeho úkolem je rozhlédnout se, prozkoumat území a vrátit se s co nejpřesnější mapou. Bez ohledu na to, co by sám upřednostňoval, chce průzkumník především znát skutečný stav věcí.
Julia Galef ve své knize vysvětluje, jak moc nás náš mozek klame a jak na to, abychom více používali kritické myšlení. Ukazuje, že lidé s nastavením mysli „průzkumníka“ nevděčí za své přesnější vnímání reality tomu, že by byli chytřejší nebo vzdělanější než všichni ostatní, ale že se za jejich úspěchem skrývá hrstka emočních dovedností, návyků a způsobů, jak se dívat na svět.
A právě toto umění si teď díky této knize můžete osvojit také.

Kdo je Lukáš Hána?

Lukáš Hána působí ve vzdělávacím Institutu GrowJOB, kde se zaměřuje na rozvoj a šíření tématu kritického myšlení. Učí lidi pracovat s informacemi a dělat rozhodnutí podložená důkazy. Založil a vede projekt #krimyš, v rámci kterého pořádá každý rok největší konferenci o kritickém myšlení v ČR. Pomohl vytvořit kurz kritického myšlení na VŠE, v rámci kterého i nadále učí, a aktuálně i pracuje na psaní knihy – Příručky kritického myšlení. Je aktivním členem Spolku pro efektivní altruismus, kde je i ombudsmanem. 

Hana Jadavan

18 min | 19. 10. 2023 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Orientace v informacích, Sebereflexe

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství