Prosinec 2023 – Tao te ťing

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Tato kniha je o všem. O životě, o tom, jak to tady funguje. Pokud si stejně jako já myslíte, že mimo hmotný svět je tady i nějaký duchovní svět, a někdy má třeba i větší důležitost, tak vám tuhle knížku vřele doporučuju. Pro mě je to kniha knih, četl jsem ji už minimálně padesátkrát." Zobrazit více…

Říká o knize Otto Bohuš, mistr slova a učitel psaní prodejních textů.

Základní text taoismu, jenž patří více než dva tisíce let k hlavním zdrojům čínského myšlení. Je nejčastěji překládaným čínským textem do západních jazyků a dnes je považován za jedno z klíčových děl světové filosofie.

Podle staré čínské legendy sepsal Lao-c´ tento spis ve čtyřech dnech. Tao te-ťing shrnuje učení Starého mistra, učí filozofii života, tak jak ji vnímali staří Číňané. Lao-c´ chtěl odjet z císařského dvora a uchýlit se do ústraní. Na hranicích ho však zastavil strážný, který Mistra poznal a nedovolil mu odejít dřív, než mu sepíše všechno své učení. Jakmile Lao-c´ sepsal své myšlenky, odjel na volu z města a už ho nikdy nikdo neviděl.

Kniha Tao te-ťing představuje jednu ze základních knih světa a hlavní zdroj čínského malířství a poezie. V roce 1973 byly v hrobce Ma-wang-tuej odkryty na hedvábných svitcích nejstarší známé texty knihy, ale ke skutečné senzaci došlo až před několika lety, kdy v jiné hrobce Kuotien byl vykopán text Taa z roku 350 před Kristem. Nález má stejný význam, jako měly kumránské svitky pro biblická studia.

Kdo je Otto Bohuš?

Otto Bohuš je bývalý špičkový copywriter, nyní již primárně učitel – má svou Školu mistrů textu, kde předává své dlouholeté zkušenosti s tvorbou prodejních textů. Tuto školu nedávno rozšířil také o samostatný seminář zaměřený na psaní textů za pomocí AI. Mimo to vydává i tipy prošpikovaný Ottoletter.

Hana Jadavan

15 min | 14. 12. 2023 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Orientace v informacích, Sebereflexe

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství