Přednáška od srdce

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Jan Pirk, kardiochirurg se srdcem na správném místě, a jeho přednáška o pokoře, respektu a léku na nesnesitelnost. :-) Zobrazit více…

Ve své “Přednášce od srdce” pan doktor Pirk ale nezmiňuje jen kardiovaskulární choroby — připravil si pro nás také pojednání o (n)emocích a v následné debatě přišla řeč i na náročnost operace srdeční chlopně, biokompatibilní srdce a jiné zázraky medicíny.

Co v přednášce zaznělo?

  • Jak vypadá lidský hrudník, ve kterém chybí srdce? – 04:47
  • Jaký sport pan profesor doporučuje prakticky každému, zvlášť pokud jste nikdy nesportovali – 27:32
  • Upřímný a překvapivý názor na Ph.D. studium, který byste od profesora nečekali – 51:36
  • Nejpodivnější prosby pacientů těsně před operací srdce – 01:39:01

Kdo je Jan Pirk?

Profesor Jan Pirk je i ve svých 70 letech jednou z nejzářivějších hvězd české lékařské scény.  Jeho jméno se nejčastěji skloňuje v souvislosti s pojmy jako “transplantace srdce”, “umělé srdce” (přesněji mechanická srdeční podpora) či “ischemická choroba srdeční”.  Jako své pracoviště si zvolil dr. Pirk IKEM, čili Institut klinické a experimentální medicíny, kde se stal přednostou kardiocentra.  První transplantace srdce v jeho podání se uskutečnila v roce 1991.

V osobním životě miluje MUDr. Jan Pirk běh, velmi rád se účastní akcí jako půlmaraton či Jizerská padesátka.  Známá je i jeho láska k veteránům a dobrému vínu.

Jarda Jirák

112 min | 4. 2. 2019 | Pořad: Večery na FF UK