Omyly ve vědě

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Že ani vědci nejsou neomylní nám ve své zbrusu nové přednášce dokázal a v odpovědích na dotazy se s trochou štěstí nezmýlil pan profesor Petr Slavíček :-) Zobrazit více…

Historie je psána vítězi, což platí i pro historii vědy. Ve této přednášce se ale tentokrát zaměříme na poražené. Dějiny poznání jsou dlážděny nepřeberným množstvím chyb, omylů či pošetilostí. Řada nesprávných vědeckých teorií a představ byla zjevně nesmyslná již v době svého vzniku, často se ale setkáváme s myšlenkami, které byly chytré a krásné a jejich nesprávnost byla jejich jediným neduhem. Právě na tuto oblast – Frank Wilzcek (a Leonard Cohen) mluví o beautiful losers – se zaměří naše přednáška. Nesprávné teorie často prokázaly značnou houževnatost a ovlivnily myšlení celých generací. Vypilovaly se přitom postupy a techniky, které se dále používají v jiných oblastech. Zaměříme se přitom zejména na oblast fyzikálních a chemických věd, například na korpuskulární teorii gravitace, vířivý model atomu či na nesprávné teorie spojené s prolomením genetického kódu.

Kdo je Petr Slavíček?

Profesor Petr Slavíček je fyzikální chemik a popularizátor vědy. Je spoluautorem světového objevu nové formy předávání energie mezi molekulami kapalin, zakladatelem Laboratoře teoretické fotodynamiky na VŠCHT v Praze, laureátem Ceny Neuron pro mladé vědce za rok 2016 a dalších ocenění.

Jarda Jirák

89 min | 18. 1. 2018 | Pořad: Večery na FF UK