Odvaha ke štěstí

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Anna Hogenová, česká filozofka a fenomenoložka, a její skvělá přednáška o naději, opravdovosti a umění být sám sebou v digitálním věku. :-) Zobrazit více…

Z přednášky bylo velmi rychle patrné, že má paní profesorka Anna Hogenová starost o duši, která, jak se zdá, dostává v našem digitálním věku nejvíc „na frak“ – autenticita se vytrácí a „nahrazuje“ ji prázdnota a nicota.  Pohled na současnost a zodpovědnost působil sice pochmurně, ale i záblesky naděje se v něm objevily.  🙂 Z hlubin minulosti jsme také načerpali myšlenky a moudrost takových velikánů, jakými byli například Sokrates, Platón, Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger nebo Jan Patočka.

Co v přednášce zaznělo?

  • Jak to udělat, aby člověk přemohl strach, včetně strachu ze smrti (návod starý 2.700 let) – 13:10
  • Kterou jedinou věc nesmíme v životě nikdy připustit, i když to děláme pořád – 20:25
  • Co očividně neví nikdo z těch, kdo jsou „in“ (a evidentně by se jim to dost hodilo) – 1:08:15
  • Co by měl vědět každý člověk, který ztratil někoho velmi blízkého… – 1:25:10

Kdo je Anna Hogenová?

Paní profesorka Anna Hogenová je významná česká filozofka, spisovatelka a zástupkyně tajuplné vědy fenomenologie, která se zabývá přesným zkoumáním jevů vlastní zkušeností.  Častým tématem jejích prací je otázka jak pečujeme o svou duši, na kterou nahlíží z pohledu bytí, duše a jsoucna.  Vede Oddělení filozofie a etiky PedF UK (Pedagogická fakulta UK), kromě odborných prací napsala Anna Hogenová knihy i pro širokou veřejnost, které můžeme rozhodně doporučit k přečtení.

Její životní krédo zní: “Nenechat se otrávit!” – miluje filozofické dílo Platóna, Martina Heideggera a Jana Patočky – je autorkou celé řady knih a odborných publikací s tématikou praktické filozofie pro život

Jarda Jirák

99 min | 12. 7. 2019 | Pořad: Večery na FF UK