Listopad 2023 – Elon Musk

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Elon Musk je rozporuplná postava; na jednu stranu člověk s velkým drivem a vizí, na druhou stranu samozvaný mesiáš s velkým kultem osobnosti. Knihu bychom si měli přečíst všichni, abychom viděli, jak bez prakticky jakéhokoliv filtru necháváme vyrůst neuvěřitelně mocného člověka, aniž bychom si mnozí uvědomili, jaká rizika to pro nás může v budoucnu znamenat." Zobrazit více…

Říká o knize Josef Holý, člen sítě Red Button, expert na technologie a jejich vliv na naši společnost, co-host podcastu „Kanárci v síti“.

Autor Steva Jobse Walter Isaacson a dalších úspěšných životopisů přináší nesmírně důvěrný příběh nejkontroverznějšího a nejpozoruhodnějšího inovátora současnosti, vizionáře, jenž se nezdráhá porušovat pravidla, aby dovedl svět do éry elektromobilů, soukromého vesmírného výzkumu a umělé inteligence.

Ve škole v Jižní Africe Elona Muska často šikanovali. Všechny fyzické jizvy však vybledly vedle těch emočních, které mu způsobil otec, násilník, inženýr a charismatický fantasta. Otcovo chování mělo na Muska trvalý vliv. Vyrostl v tvrdého, ale přitom křehkého muže s duší dítěte a nesmírně vysokou tolerancí rizika, zálibě v dramatu, epickým pocitem poslání a maniakální urputností, která bývá bezohledná a občas dokonce destruktivní.

Dva roky Walter Isaacson Elona Muska pozorně sledoval, účastnil se jeho schůzek, procházel se s ním po továrnách, natočil hodiny a hodiny rozhovorů s ním, jeho příbuznými, přáteli, spolupracovníky i protivníky. Výsledkem je originální a informacemi nabité vyprávění plné příběhů o neskutečných úspěších a zmatcích, které se snaží odpovědět na jednu zásadní otázku: jsou démoni, kteří Muska pronásledují, zároveň i hnací silou za všemi jeho inovacemi a pokroky?

Kdo je Josef Holý?

Josef Holý je expertem v oblasti technologií a jejich vlivu na naši společnost. Spolu se Sašou Alvarovou tvoří už třetím rokem podcast Kanárci v síti https://www.kanarci.online/, který se kromě výše zmíněného tématu zaměřuje i na oblast dezinformací a propagandy. 

Hana Jadavan

18 min | 23. 11. 2023 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Orientace v informacích, Sebereflexe

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství