Listopad 2020 – Slepé skvrny

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Slepé skvrny jsou zpráva o nás – naší společnosti a našich aktuálních problémech, které nechceme nebo nedokážeme vidět. Srozumitelnou a čtivou formou se je snaží zachytit a dát jim přehlednou strukturu a důležitý kontext. Někdy uklidní, někdy zneklidní… ale hlavně pomůže porozumět." Zobrazit více…

Říká o knize Jiří Sekera, člen sítě Red Button.

O CHUDOBĚ, VZDĚLÁVÁNÍ, POPULISMU A DALŠÍCH VÝZVÁCH ČESKÉ SPOLEČNOSTI

Rozšířené vydání úspěšné sociologické sondy do české společnosti. Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky. Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.

Kdo je Jiří Sekera?

Rodný jazyk Jirky Sekery je interakční design, ale za svojí praxi (partner v Refresh.cz, Head of Design v Seznam.cz) působil i na mnoha dalších židlích od idea makera, přes strategického konzultanta až po týmového lídra.

Baví ho propojovat lidi mezi sebou, pomáhat jim realizovat jejich vize a aktivovat jejich schopnosti. Je rád, když může přispět k zpřístupnění a škálování vzdělání, ať už jako učitel nebo spoluorganizátor akcí.

8 min | 20. 10. 2020 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Udržitelnost

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat