Listopad 2020 – Slepé skvrny

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Slepé skvrny jsou zpráva o nás – naší společnosti a našich aktuálních problémech, které nechceme nebo nedokážeme vidět. Srozumitelnou a čtivou formou se je snaží zachytit a dát jim přehlednou strukturu a důležitý kontext. Někdy uklidní, někdy zneklidní… ale hlavně pomůže porozumět." Zobrazit více…

Říká o knize Jiří Sekera, člen sítě Red Button.

O CHUDOBĚ, VZDĚLÁVÁNÍ, POPULISMU A DALŠÍCH VÝZVÁCH ČESKÉ SPOLEČNOSTI

Rozšířené vydání úspěšné sociologické sondy do české společnosti. Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky. Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.

Kdo je Jiří Sekera?

Rodný jazyk Jirky Sekery je interakční design, ale za svojí praxi (partner v Refresh.cz, Head of Design v Seznam.cz) působil i na mnoha dalších židlích od idea makera, přes strategického konzultanta až po týmového lídra.

Baví ho propojovat lidi mezi sebou, pomáhat jim realizovat jejich vize a aktivovat jejich schopnosti. Je rád, když může přispět k zpřístupnění a škálování vzdělání, ať už jako učitel nebo spoluorganizátor akcí.

8 min | 20. 10. 2020 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Udržitelnost

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství