Leden 2020 – Cesta ke šťastnému dětství

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„V knihách o výchově dětí zjistíte, co dělat a co nedělat, ale už se tolik nedozvíte, proč tomu tak je. Tahle knížka vysvětluje proč a je postavena na aktuálních poznatcích neurovědy o tom, jak se vytváří lidský mozek už od prenatálního období.“ Zobrazit více…

Říká o knize Martin Ruman, člen sítě Red Button.

EMPATICKÁ VÝCHOVA VE SVĚTLE NEJNOVĚJŠÍCH POZNATKŮ O MOZKU A EMOCIONÁLNÍM VÝVOJI DÍTĚTE

Jak vychovávat dítě, aby bylo šťastné a aby se harmonicky rozvíjelo? Jak blahodárně působit na jeho rozvoj? Mohu nechat dítě před usnutím plakat? Mohu dítěti občas uštědřit pohlavek, nebo je i pouhé plácnutí přes zadek pro dítě škodlivé?

O těchto otázkách bylo již napsáno mnoho knih a pojednání, knížka věhlasné francouzské pediatričky Catherine Gueguenové, která se ve Francii stala okamžitě po vydání bestsellerem, je ovšem ojedinělá – nabízí totiž nový pohled na výchovu opírající se jak o praktické zkušenosti lékařky a matky, tak o nejnovější vědecké poznatky v oblasti výzkumu mozku, jež zcela zpochybňují tradiční představy o výchově.
Mnozí rodiče dnes intuitivně cítí, že tradiční autoritativní výchovné pojetí je již přežité, a kloní se k nenásilnému, citlivému přístupu založenému na empatickém vztahu s dítětem. Nyní se jim dostává do rukou publikace, která objasňuje přímou souvislost mezi prostředím, ve kterém dítě vyrůstá, a zráním celé jeho osobnosti a především jeho mozku.

Tato témata řeší Ruman i ve vzdělávání a díky knize si uvědomuje, že někdy je pozdě je řešit až v dospělosti. „Proto mi dává větší smysl zaměřit se na to, jak ovlivňujeme nové lidi, kteří přichází na svět mezi nás,“ vysvětluje. Proto by knihu nedoporučil jen rodičům nebo těm, kteří se na tuto úlohu chystají, ale i učitelům nebo těm, které zajímá, proč nejsou všichni lidé stejní a v jaké chvíli toto odlišení vzniká.

„Je dobré rozumět tomu, že si lidé v době, kdy byli malí, prošli rozdílnými zkušenostmi a později v životě pro ně může být těžké něco změnit.“ vysvětluje Martin Ruman.

Kdo je Martin Ruman?

Martin Ruman se od roku 2003 věnuje vzdělávání a rozvoji lidí v byznysu. Vede agenturu Odyssey.cz na misi za smysluplnější práci s lidmi ve firmách. S kolegy rozvíjí mezioborový „Fit For Business“ přístup k ladění dlouhodobě udržitelné výkonnosti. Jeho tématem je tedy energie – jak s ní zacházíme u sebe samých, u svých týmů, ve firemní kultuře. Jak můžeme jít v prostředí neustále rostoucího tlaku na výkon naproti přirozenému fungování lidského i sociálního organismu. Jak chytře rozvíjet potenciál. Jak hořet a nevyhořet. V rámci vzájemné osvěty proto také skrze polopunkové Hnutí zaHRádkářů tvoří na českém HR rybníku vlny mezifiremního sdílení zkušeností.

9 min | 20. 12. 2019 | Pořad: Kniha měsíce

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství