Jaderné havárie a jejich poselství

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Jaderná fyzička Dana Drábová a její přednáška “Jaderné havárie a jejich poselství” o všudypřítomné radiaci, nebezpečných šálcích dobrého espressa a katastrofách, které se (ne)musely stát… :-) Zobrazit více…

Ve své přednášce “Jaderné havárie a jejich poselství”, nám paní doktorka nejprve představí jednotlivé zdroje ozáření, ať už přírodního či umělého původu.  Zjistíme, jaké příčiny má nemoc z ozáření a jak se projevuje a nahlédneme také přímo do hlubin jaderného reaktoru a nebezpečí, která skrývá. Poslední část přednášky bude věnována haváriím jaderných elektráren Three Mile Island, Černobyl a Fukušima 1.

Co v přednášce zaznělo?

  • Jaký často opomíjený (ač poměrně běžný) zdroj ozáření strčí s přehledem do kapsy i havárii Černobylu? – 15:23
  • Co věděli o jaderných reaktorech stavitelé Karlštejna? – 38:58
  • Co se stane s jaderným odpadem naházeným či napadaným do světových oceánů? – 1:12:06
  • Proč není dobré určovat, která jaderná elektrárna je momentálně nejméně bezpečná? – 1:25:12

Kdo je Dana Drábová?

Dana Drábová je jaderná fyzička a po několik desetiletí zřejmě nejznámější tvář spjatá v České republice s jadernou energetikou.  Její almou mater je FJFI ČVUT a podle svých slov si po studiích vybrala práci, která ji hrozně nebavila.  Pak ale přišla havárie jaderné elektrárny Černobyl a změnila jí život i kariéru.  Dnes vede Dana Drábová Státní úřad pro jadernou bezpečnost z pozice předsedkyně, a to už od roku 1999.

Dana Drábová je držitelkou dvou čestných doktorátů a medaile Za zásluhy I. stupně.  Zároveň působí jako místostarostka města Pyšely.  Při osobním setkání vyzařuje paní doktorka obdivuhodnou pohodu a vládne velmi milým smyslem pro humor. Speciálním bonusem z pohledu našeho Večera na FF UK bylo to, že v průběhu své kariéry navštívila Dana Drábová Černobyl, Fukušimu i Three Mile Island, tedy dějiště všech jaderných havárií, jejichž příběh přednáška vypráví.

Jarda Jirák

100 min | 14. 3. 2021 | Pořad: Večery na FF UK

Kompetence: Kritické myšlení