Duben 2021 – The storyteller’s secret

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Být dobrým vypravěčem nám může pomoci v mnoha situacích. Krom lepší prezentace nebo zvýšení prodeje, ale z mé praxe vidím, že díky dobrým příběhům lidé společně chtějí trávit více času. Kniha The Storyteller's secret nabízí mnoho cenných rad a konkrétních návodů jak se stát opravdu dobrým vypravěčem." Zobrazit více…

Říká o knize Lukáš Hrdlička, člen sítě Red Button.

HOW TED SPEAKERS AND INSPIRATIONAL LEADERS TURN THEIR PASSION INTO PERFORMANCE

How did an American immigrant without a college education go from Venice Beach T-shirt vendor to television’s most successful producer? How did a timid pastor’s son surmount a paralysing fear of public speaking to sell out Yankee Stadium, twice? How did the city of Tokyo create a PowerPoint stunning enough to win them the chance to host the Olympics?

They told brilliant stories.

Whether your goal is to sell, educate, fundraise or entertain, your story is your most valuable asset: ‚a strategic tool with irresistible power‘, according to the New York Times. Stories inspire; they persuade; they galvanize movements and actuate global change. A well-told story hits you like a punch to the gut; it triggers the light-bulb moment, the ‚aha‘ that illuminates the path to innovation. Radical transformation can occur in an instant, with a single sentence; The Storyteller’s Secret teaches you how to craft your most powerful delivery ever.

In his hugely attended Talk Like TED events, bestselling author and communications guru Carmine Gallo found, again and again, that audiences wanted to discover the keys to telling a powerful story. The Storyteller’s Secret unlocks the answer in fifty lessons from visionary leaders – each of whom cites storytelling as a crucial ingredient in success. A good story can spark action and passion; it can revolutionize the way people think and spur them to chase their dreams. Isn’t it time you shared yours?

Kdo je Lukáš Hrdlička?

Lukáš Hrdlička pracuje jako lektor prezentačních dovedností a mezinárodní „Pitch Coach“. Je zakladatelem agentury Presenation, díky které proškolil již stovky lidí v mezinárodních firmách jako Citibank, D.A.S., IBM a PwC. Připravoval řečníky na důležité prezentace, konference i soutěže ve Vídni, Budapešti, Londýně nebo San Jose. Připravil prodejní argumenty desítkám firem a zkušenosti načerpal v práci pro korporace, startupy i pro projekty podporující podnikání, inovace a vzdělávání.

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství