Co zmůže jeden člověk

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Reportér a bojovník se šmejdy Janek Rubeš a jeho přednáška Co zmůže jeden člověk, o smrtících paternosterech, nedobytných školních jídelnách a netušené moci hashtagů. :-) Zobrazit více…

V přednášce “Co zmůže jeden člověk” jsme nahlédli do zákulisí natáčení pořadu Honest Guide a dozvěděli jsme se, co stálo za některými z jeho nejúspěšnějších dílů.  V těch například tepal Janek Rubeš směnárny, ruličkáře, zámečky lásky, v jiných zase nechtěně přetížil paternoster na pražském magistrátu nebo jistou pražskou lampu.  🙂

Co v přednášce zaznělo?

  • Kolik milionů ročně stojí doporučení Prahy, abyste si zašli do KFC – 03:35
  • Jak výrazně ulehčit život (alespoň ten posmrtný) sv. Janu Nepomuckému – 21:24
  • Kvůli kterému videu Jankovi nejvíc vyhrožovali smrtí (a nebyli to taxikáři ani směnárníci) – 27:12
  • Co Janka štve (a co ho šokuje) na přístupu pražského primátora Zdeňka Hřiba – 55:20

Kdo je Janek Rubeš ?

Janek Rubeš započal svou kariéru tvůrce už v roce 2006, kdy natáčel virální videa.  Část svého života spojil s nově se rodící televizí Stream, pro kterou připravoval Janek Rubeš pořady Praha vs. prachy, Město podvodů? nebo Život v luxusu. V roce 2018 přešel Janek do redakce projektu Seznam Zprávy, přičemž pod Seznamem působí dodnes. Je držitelem několika cen Křišťálová lupa a ocenění Novinářská křepelka za svou přínos investigativní žurnalistice a odvahu při odhalování turistických pastí.

Nejznámějším Jankovým počinem je bezpochyby pořad Honest Guide, tedy upřímný videoprůvodce, ve kterém představuje Janek Rubeš restaurace, zajímavé turistické lokace a obecně netradiční místa, která se v turistických průvodcích běžně nevyskytují.  V rámci tohoto pořadu také několikrát varoval turisty před “ne přímo podvodnými, ale šmejdskými” směnárnami a jinými turistickými nástrahami, které na nic netušícího návštěvníka z ciziny mohou v Praze číhat.  Nezůstalo ale pouze u Prahy — vzpomeňme například díly o Brně, New Yorku, Helsinkách či Kyjevu, v jednom díle dokonce navštívil Janek Rubeš Černobyl.

Jarda Jirák

68 min | 22. 3. 2020 | Pořad: Večery na FF UK