Červenec 2022 – Přednášejte jako na TEDu

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Z enormního množství záznamů TED talků vzniklo toto unikátní zkoncentrované dílo o tom, co je a co není dobrá strategie přednášení. Není to o tom, že jeden člověk řekne: "Já si myslím, že je při přednášení dobré dělat to a to", ale know-how obsažené v knize bylo vybudováno na základě obrovského množství odpozorovaných lidí a jejich vystoupení. Proto je ta kniha hodnotná." Zobrazit více…

Říká o knize Martin Vasquez, člen sítě Red Button.

Slavné TED konference ukázaly celému světu, jakou sílu může mít mluvené slovo. Osmnáctiminutové strhující přednášky zvané TED Talks, přístupné zdarma na www.ted.com, dokážou miliony diváků na celém světě nadchnout pro nové myšlenky, změnit jejich zažité postoje a motivovat k činům. Řečníci TEDu jsou živým důkazem, že mluvená řeč může být silnější než psaný text – ovšem jen tehdy, je-li pečlivě promyšlená a bravurně pronesená.

Právě proto se kurátor TEDu Anderson ujal nového úkolu: proměnit diváky v další rétory. Do své knihy vložil vše, co se naučil během těch čtrnácti let, kdy připravoval na vystoupení například exprezidenta USA Billa Clintona, zpěváka kapely U2 Bona či vědce Kennetha Robinsona, Susan Cainovou, Hanse Roslinga a stovky dalších osobností. Spolu s nimi se učil, jak nejlépe uchopit téma, jak pracovat s pozorností diváků, jak vystavět pointu. A vedle toho sledoval, jak se jednotliví řečníci vyvíjejí a díky čemu se zlepšují. Výsledkem je zásadní učebnice moderní rétoriky pro každého, kdo někdy vystupuje na veřejnosti.

Kniha se po vydání počátkem května 2016 okamžitě stala bestsellerem podle New York Times a také předmětem mnoha nadšených kritik. „Nikdo na světě nerozumí lépe veřejnému vystupování než Chris Anderson,“ prohlásila o ní například Elizabeth Gilbertová, autorka bestselleru Jíst, meditovat, milovat a řečnice na TEDu. Vedle angličtiny vychází v dalších 25 jazycích.

Kdo je Martin Vasquez?

Martin Vasquez je specialista na prezentační a řečnické dovednosti, přesvědčování a improvizaci. Jeho tréninky od roku 2003 prošlo přes 16 500 účastníků, mimo jiné i řečníci TEDx Prague, který Martin spoluorganizuje. Pravidelně také moderuje akce a vystupuje na veřejnosti v rámci stand-up comedy. V roce 2002 spoluzaložil Českou improvizační ligu a improvizační divadlo JUST! IMPRO, v roce 2012 založil centrum výzkumu a rozvoje improvizace IMPRO INSTITUT a v roce 2013 pak i Školu improvizace. Vydal knihy s názvy Buďte mistry improvizace a Trénink mistrů improvizace. 

Hana Jadavan

10 min | 23. 6. 2022 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Aktivní učení, Celoživotní učení, Efektivní komunikace

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství