Září 2021 – Homo Deus

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„Vždycky mě fascinovala velká témata, kdo jsme, kam směřujeme a jaký to má všechno význam. Harariho Homo Deus tyto otázky identity a budoucnosti lidstva elegantně otevírá a ukazuje jak zásadní je chápat technologický pokrok. Proto je to moje asi nejvíc doporučovaná knížka." Zobrazit více…

Říká o knize Jirka Vicherek, člen sítě Red Button.

Po bestselleru Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva obrací Yuval Noah Harari zájem k budoucnosti. Analyzuje, jaké důsledky mohou nastat, když se tradiční kolektivní mýty lidstva utkají s novými „božskými“ technologiemi, jako jsou např. umělá inteligence nebo genetické inženýrství. Harari představuje vizi nepříliš vzdáleného světa, v němž zřejmě budeme čelit novým typům výzev.

V knize Homo deus – Stručné dějiny zítřka zkoumá naši budoucnost svým typickým způsobem, v němž kombinuje především historii, filozofii a přírodní vědy, ale i poznatky dalších oborů. Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída „zbytečných lidí“? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley vyvíjet jenom nová technická zařízení, nebo i nová náboženství? Když se z Homo sapiens stane Homo deus, jaké nové cíle si vytyčíme? Jaké projekty bychom se měli snažit uskutečnit a jak ochráníme tuto křehkou planetu a lidstvo samotné před našimi vlastními ničivými silami?

Kniha Homo Deus nám poskytuje vhled do snů a nočních můr, které budou utvářet 21. století – od překonání smrti po vytvoření umělého života. Nabízí svoji odpověď na základní otázku po dalším vývojovém stupni lidstva: Kam odtud jdeme? Kam půjde Homo Deus?

Kdo je Jiří Vicherek?

Jiřího Vicherka nejvíc na světě fascinují lidé. Dlouho hledal, kde uplatnit svůj talent pro komunikaci, přes práva, mezinárodní vztahy a kulturu se dostal k public relations a technologickému trhu. A myslí, že u toho už zůstane, protože se může potkávat s chytrými lidmi a bavit se s nimi o důležitých věcech. Založil agenturu Fenek, kterou má nyní napůl s Irenou Zatloukalovou, také členkou sítě Red Button.

6 min | 19. 8. 2021 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Posuzování, Společnost a kultura

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství