Září 2021 – Homo Deus

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„Vždycky mě fascinovala velká témata, kdo jsme, kam směřujeme a jaký to má všechno význam. Harariho Homo Deus tyto otázky identity a budoucnosti lidstva elegantně otevírá a ukazuje jak zásadní je chápat technologický pokrok. Proto je to moje asi nejvíc doporučovaná knížka." Zobrazit více…

Říká o knize Jirka Vicherek, člen sítě Red Button.

Po bestselleru Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva obrací Yuval Noah Harari zájem k budoucnosti. Analyzuje, jaké důsledky mohou nastat, když se tradiční kolektivní mýty lidstva utkají s novými „božskými“ technologiemi, jako jsou např. umělá inteligence nebo genetické inženýrství. Harari představuje vizi nepříliš vzdáleného světa, v němž zřejmě budeme čelit novým typům výzev.

V knize Homo deus – Stručné dějiny zítřka zkoumá naši budoucnost svým typickým způsobem, v němž kombinuje především historii, filozofii a přírodní vědy, ale i poznatky dalších oborů. Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída „zbytečných lidí“? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley vyvíjet jenom nová technická zařízení, nebo i nová náboženství? Když se z Homo sapiens stane Homo deus, jaké nové cíle si vytyčíme? Jaké projekty bychom se měli snažit uskutečnit a jak ochráníme tuto křehkou planetu a lidstvo samotné před našimi vlastními ničivými silami?

Kniha Homo Deus nám poskytuje vhled do snů a nočních můr, které budou utvářet 21. století – od překonání smrti po vytvoření umělého života. Nabízí svoji odpověď na základní otázku po dalším vývojovém stupni lidstva: Kam odtud jdeme? Kam půjde Homo Deus?

Kdo je Jiří Vicherek?

Jiřího Vicherka nejvíc na světě fascinují lidé. Dlouho hledal, kde uplatnit svůj talent pro komunikaci, přes práva, mezinárodní vztahy a kulturu se dostal k public relations a technologickému trhu. A myslí, že u toho už zůstane, protože se může potkávat s chytrými lidmi a bavit se s nimi o důležitých věcech. Založil agenturu Fenek, kterou má nyní napůl s Irenou Zatloukalovou, také členkou sítě Red Button.

6 min | 19. 8. 2021 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Celoživotní učení, Posuzování, Společnost a kultura

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat