Vzdělávání dětí. Vystačíte si s vysokou školou života?

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Vzdělávání patří mezi nejsložitější a nejkomplexnější věci na světě. Množství faktorů, které musíme brát v úvahu, aby bylo skutečně efektivní, je obrovské. Zobrazit více…

Vzdělávání bez dostatečné kompetence si můžeme představit jako strašidelný hrad. Když do něj vjedete, nevíte, v jakém stavu Vás nebo Vaše děti vozíček na druhém konci vyveze ven. Školský systém, jak je v současné době nastaven, produkuje univerzální vojáky – všichni ví zhruba stejně, zhruba stejně do hloubky. Chybí zde přizpůsobení se na míru danému žákovi, studentovi. Z pomyslného strašidelného hradu tedy někdo vypadne s modřinou na oku a jiný, kdo do vozíčku sedl o pět minut později, vyjede s úsměvem v nažehleném obleku. Obvykle ti druzí pak nechápou, proč to řešit, když to vlastně celkem dobře zvládl.

Ke změně nestačí strašidelný hrad natřít pastelovými barvami. Nestačí myslet to dobře. Je nutné změnit hlavní atrakce. A k tomu nestačí dobré úmysly. Poslechněte si, na čem záleží. Zjistěte, jaká by mohla být cesta vedoucí k opravdové změně.

V pořadu uvidíte konkrétní příklady dobré praxe a také co dělat, pokud nemáte Vy (nebo Vaše děti) štěstí na učitele. A samozřejmě mnoho dalšího.

Proč vysílání sledovat?

  • Ujasníte si, jaké jsou nejdůležitější faktory ovlivňující kvalitu a efektivitu vzdělávání.
  • Uvidíte konkrétní příklady dobré praxe a zjistíte, co dělat, pokud zrovna nemáte štěstí na učitele.
  • Zjistíte, proč dogmaticky nepřijímat žádný vzdělávací směr.

Co si z dílu odnesete?

  • Jasnou představu, o co ve vzdělávání ve skutečnosti jde a na co si dávat pozor.
  • Jaká rizika přináší přístup „taky jsem si tím prošel a podívejte, jakej jsem pašák“.
  • Co všechno navíc může dobrý učitel a aktivní rodič dítěti dát. A kde a čím začít. 

Kdo je Slávek Hora?

Slávek Hora vystudoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů, obor český jazyk a literatura – dějepis. Už při studiu učil na Gymnáziu Rokycany a ZŠ Tábor. Na poslední jmenované škole také začala jeho kariéra učitele, který používá k výuce ICT.  Poté měl tu čest po dobu 13 let spoluvést jako zástupce ředitele Základní školu Planá nad Lužnicí. Velice rád ukazuje, že i na státních školách lze učit s respektem k žákům a přitom velmi efektivně.

Slávek Hora je mimo jiné finalistou Global Teacher Prize 2017. O jeho dalších úspěších na poli kantora a ředitele se můžete dočíst zde.

Tomáš hruda

68 min | 22. 9. 2021 | Pořad: Jádro pudla...

Kompetence: Společnost a kultura

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství