Rád dávám pacientům šanci uzdravit se po dobrém

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

U Stolu pro tři nám tentokrát poskytl jeden z nejlepších neurochirurgů na světě Vladimír Beneš rozhovor o nástrojích na vyděšení pacienta, příliš odpočinutých chirurzích a demenci zakrývané postavením. :-) Zobrazit více…

Rozhovor jsme začali, jak jinak, mozkem a jeho fascinujícími dovednostmi, abychom se postupně dostali i ke zdravotnictví a rodinným klanům neurochirurgů.  🙂

Co v přednášce zaznělo?

  • Proč u operace plotének lékaři často diskutují déle, než když jdou vyndat zhoubný nádor – 10:34
  • Proč se ho téměř žádný pacient nezeptá, kolik mu zbývá času (a zda by to sám chtěl vědět) – 26:40
  • Proč trvá na myšlence, že v ČR máme příliš mnoho nemocnic, i v současné nelehké situaci – 56:22
  • Jak se člověk stane ve svém oboru jedním z nejlepších na světě (doporučejeme si dělat poznámky!) – 1:18:53

Kdo je Vladimír Beneš?

Profesor Vladimír Beneš působí od roku 1997 působil jako přednosta Neurochirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a ÚVN.  Zajímavé je i to, že neurochirurgické řemeslo se v rodině Benešů dědí — vynikajícím chirurgem je i otec pana profesora a jeho syn jde opět ve stejných odborných šlépějích. Výrazně také přispěla známosti jména Vladimír Beneš kniha “Mé cesty do hlubin mozku”, která představuje přepis rozhovorů pana profesora s Martinem Moravcem a byla velmi rychle vyprodána.

Pozornost ale budí také svými neotřelými a přímými názory, které se nebojí prezentovat v médiích.  Za své největší úspěchy považuje prezidentství Evropské asociace neurochirurgických společností a vysvětlení manželce, že doma nemůže nic dělat, protože je nešikovný.  Ve volném čase se věnuje entomologii (často s Oldřichem Kaiserem) a dobíraní si Jana Pirka kvůli srdci coby „blbé pumpě“.

Jarda Jirák

84 min | 21. 12. 2020 | Pořad: Stůl pro tři

Kompetence: Zdraví