Prosinec 2021 – Tradinář

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

“Knihu jsem vybrala i proto, že téma rituálů mám moc ráda. Rituály a tradice nám pomáhají se kotvit a uzemňovat, stejně jako třeba i posouvat od jedné změny ke druhé. Rituály mají sílu spojovat ty, kteří se jich účastní a posilují hodnoty sdílené skupinou. Pravidelnost a jasná pravidla nám pak poskytují bezpečí a oporu, jistotu a stabilitu.” Zobrazit více…

Říká o knize Lenka Vašková, členka sítě Red Button.

Kniha obsahuje dvanáct kapitol podle měsíců v roce. Každý měsíc má svou poetiku, své svátky a rituály, ale i praktický dopad – jak vše dětem vysvětlit, včas si připravit, na nic nezapomenout? S touto knihou získáte mnoho inspirace i praktického pomocníka, který bude vždy po ruce a na nic tak nezapomenete. Vytvoříte si své vlastní rodinné rituály a tradiční svátky si společně s rodinou, sousedy a přáteli pěkně užijete. Rodina – Tradice – Rok – Rytmus – Příroda – Rituály – Vaření – Tvoření – Zahrada Všichni rádi slaví. V listopadu pečeme husy, Vánoce slavíme nejraději, na Velikonoce si obarvíme vajíčka. Víme ale proč? Filipojakubská či svatojánská noc nám znějí tajemně a magicky.

Kniha vysvětluje konkrétní svátky, objevuje souvislosti, popisuje symboly a významy a promítá je do současného života. Obsahuje návody na jednoduché tvoření a recepty na tradiční i zapomenutá jídla (např. svatomartinské rohlíčky či šípkový čaj). Vychází z tradic a vrací rodinnému, ale i společenskému životu prapůvodní podstatu, kdy se žilo ve spojení s přírodními cykly a ve větší pospolitosti. Mnoho svátků a obyčejů se slaví společně – v obci, vesnici, komunitě, mezi sousedy. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte. Najděte své kořeny, přirozenou práci, radost z tvoření a to vše předejte svým dětem. Jsou to totiž hodnoty, které tu budou s námi (snad) vždycky. Buďte tady a teď a hledejte krásu a poetiku všedního dne – naučte se vidět to krásno, co nás obklopuje. Kniha je vhodná pro maminky, tatínky, pro mateřská centra, školky, školy, babičky a dědečky.

Kdo je Lenka Vašková?

Lenka Vašková je máma Ondry a Jáchyma. Víc jak 14 let strávila ve světě korporátu. Umí koncepce rozvojových programů. Stála u vzniku projektů pro manažery, talenty, absolventy VŠ. Spoluuváděla do praxe proces koučinku, mentoringu, vdechla život seberozvojovým skupinám. Baví ji LIDÉ. Baví ji je navnímat.

5 min | 22. 11. 2021 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Iniciativa, Společnost a kultura, Vlastní zapojení

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství