Prosinec 2021 – Tradinář

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

“Knihu jsem vybrala i proto, že téma rituálů mám moc ráda. Rituály a tradice nám pomáhají se kotvit a uzemňovat, stejně jako třeba i posouvat od jedné změny ke druhé. Rituály mají sílu spojovat ty, kteří se jich účastní a posilují hodnoty sdílené skupinou. Pravidelnost a jasná pravidla nám pak poskytují bezpečí a oporu, jistotu a stabilitu.” Zobrazit více…

Říká o knize Lenka Vašková, členka sítě Red Button.

Kniha obsahuje dvanáct kapitol podle měsíců v roce. Každý měsíc má svou poetiku, své svátky a rituály, ale i praktický dopad – jak vše dětem vysvětlit, včas si připravit, na nic nezapomenout? S touto knihou získáte mnoho inspirace i praktického pomocníka, který bude vždy po ruce a na nic tak nezapomenete. Vytvoříte si své vlastní rodinné rituály a tradiční svátky si společně s rodinou, sousedy a přáteli pěkně užijete. Rodina – Tradice – Rok – Rytmus – Příroda – Rituály – Vaření – Tvoření – Zahrada Všichni rádi slaví. V listopadu pečeme husy, Vánoce slavíme nejraději, na Velikonoce si obarvíme vajíčka. Víme ale proč? Filipojakubská či svatojánská noc nám znějí tajemně a magicky.

Kniha vysvětluje konkrétní svátky, objevuje souvislosti, popisuje symboly a významy a promítá je do současného života. Obsahuje návody na jednoduché tvoření a recepty na tradiční i zapomenutá jídla (např. svatomartinské rohlíčky či šípkový čaj). Vychází z tradic a vrací rodinnému, ale i společenskému životu prapůvodní podstatu, kdy se žilo ve spojení s přírodními cykly a ve větší pospolitosti. Mnoho svátků a obyčejů se slaví společně – v obci, vesnici, komunitě, mezi sousedy. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte. Najděte své kořeny, přirozenou práci, radost z tvoření a to vše předejte svým dětem. Jsou to totiž hodnoty, které tu budou s námi (snad) vždycky. Buďte tady a teď a hledejte krásu a poetiku všedního dne – naučte se vidět to krásno, co nás obklopuje. Kniha je vhodná pro maminky, tatínky, pro mateřská centra, školky, školy, babičky a dědečky.

Kdo je Lenka Vašková?

Lenka Vašková je máma Ondry a Jáchyma. Víc jak 14 let strávila ve světě korporátu. Umí koncepce rozvojových programů. Stála u vzniku projektů pro manažery, talenty, absolventy VŠ. Spoluuváděla do praxe proces koučinku, mentoringu, vdechla život seberozvojovým skupinám. Baví ji LIDÉ. Baví ji je navnímat.

5 min | 22. 11. 2021 | Pořad: Kniha měsíce

Kompetence: Iniciativa, Společnost a kultura, Vlastní zapojení

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat