Prosinec 2019 – Čeho před smrtí nejvíce litujeme

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

"Pro některá témata návody nefungují a jediné, co zabírá, je osobní prožitek. Tomu nás tato kniha dokáže díky autentickým příběhům přiblížit. Čtivě, jednoduše, beletristicky. Dozvíte se, kterých pěti věcí lidé před smrtí nejvíce litují, a nejen to. Je to hezká příležitost udělat si hlubokou osobní revizi, co je pro nás v životě opravdu důležité a zda to taky žijeme..." Zobrazit více…

Říká o knize Radka Horáková, členka sítě Red Button.

Kniha čerpá z osobní zkušenosti autorky, která několik let působila v paliativní péči. Setkání s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti naléhavě otevřela palčivá osobní témata a možná trochu pozapomenuté hodnoty, proměnila i její vlastní život. Rozhovory s umírajícími naznačily několik hlavních směrů lítosti – kéž bych měl odvahu žít opravdu podle sebe, ne podle očekávání druhých, kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztahy se svými přáteli, kéž bych si dovolil být šťastnější… Příběhy lidí loučících se se životem se prolínají s osobním příběhem autorky, hledající pozitivní smysl plného prožívání přítomnosti při stejně plném vědomí vlastní konečnosti. Bronnie Ware je australskou písničkářkou, prošla řadou zaměstnání, několik let se věnovala paliativní péči. Původní anglické vydání knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme (The Top Five Regrets of the Dying) se stalo světovým bestsellerem.

Životní rozhodnutí, kterých lidé na smrtelné posteli nejvíce řeší, se ani vzdáleně nepřibližují lítosti nad tím, že někdo nestihl skočit bungee jumping nebo si udělal tetování. Naopak lidé nejčastěji litují věcí, které sice stejně jako tetování a extrémní zážitky mohou ovlivnit, ale neudělali to, protože si mysleli, že na jejich řešení mají čas. „Pro mě to byl zajímavý moment uvědomění,“ říká Horáková.

„Často se tam píše o tématech, jako jsou kvalitní vztahy. Je to kniha o odvaze a o tom, jak být otevřený a upřímný. To jsou témata, o kterých víme, že jsou důležitá, ale často nám jenom někde daleko v mysli běhají a člověk se jim nechce postavit,“ popisuje největší přínos knihy Radka Horáková.

Kdo je Radka Horáková?

Radka Horáková se přes 10 let pohybuje v marketingu a komunikaci a v životě měla tu úžasnou příležitost ve všech svých zaměstnáních rozjíždět uvnitř firmy vlastní inovativní projekty. Za otevřenost tak může poděkovat komunikační agentuře, velké modré IBM i startupovému inkubátoru UP21. Marketing vnímá a žije jako disciplínu, která má zásadní dopady do byznysu, vnitrofiremních i vnějších vztahů, a může tak mít dopad i celkově do společnosti. Neustále ji to proto táhne k tvorbě a realizaci marketingově-vztahových platforem, které může všem zúčastněným stranám přinést kromě byznysu i další přidané hodnoty. Poslední Startup World Cup & Summit je toho důkazem. Tvoří, vymýšlí, ale i realizuje a dotahuje. A vztahy, hodnoty a jejich opravdovost jsou pro ní hlavními hybnými motory.

4 min | 20. 11. 2019 | Pořad: Kniha měsíce

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství