Nikdo vám neřekne, že rád zabíjí, byl by za cvoka

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Inspektorka a zooložka Pavla Říhová nám u třináctého Stolu pro tři poskytla rozhovor o funících pytlácích, osvícených domorodcích a chilli papričkách. :-) Zobrazit více…

Wildlife crime neboli nelegální obchod s ohroženými druhy je tak trochu popelkou mezi jinými trestnými činnostmi, které na sebe rozhodně strhávají více (minimálně mediální) pozornosti.  Ve skutečnosti ale tento druh zločinu generuje obrovské zisky a na rozdíl od jiných forem kriminality proti němu není ani veden tak ostrý boj.  Stejně tak nejde jen o ohrožená zvířata kdesi v Africe, vzpomeňme na českou kauzu, kdy byla odhalena v souvislosti s cirkusem Berousek tygří jatka.

Co v přednášce zaznělo?

  • Jakou geniální zbraní pašeráci téměř vyhubili nosorožce a mohou ji kdykoli použít znovu – 11:14
  • Velmi špatnou zprávu pro všechny muže, kteří mají alespoň jedno dítě – 27:02
  • Která zvířata přijdou o život, když se s nimi vyfotíte – 30:49
  • Jakou věc máme téměř všichni doma, ale v lese může způsobit i ohrožení života – 50:27

Kdo je Pavla Říhová?

Pavla Říhová je inspektorkou mezinárodní ochrany biodiverzity. Už dlouhých 26 let se zabývá bojem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat, ale i rostlin.  V současnosti vede oddělení CITES ČIŽP a jejími hlavními protivníky jsou pytláci, pašeráci a překupníci po celém světě.  Česká inspekce životního prostředí ale není zdaleka její jediné působiště.  Je členkou mezinárodní skupiny Interpolu pro Wildlife crime, soudní znalkyní v oboru ohrožených druhů a spoluzakladatelkou projektu Ukradená divočina.

Jarda Jirák

60 min | 7. 6. 2020 | Pořad: Stůl pro tři