Listopad 2019 – Sapiens – stručné dějiny lidstva

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„Kniha je určená pro každého, kdo nerezignoval na to pochopit v souvislostech, proč jsme tady a dostali jsme se do pozice, ve které dneska jsme.“ Zobrazit více…

Říká o knize Petr Beneš, člen sítě Red Button.

Kniha sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.

„Kdybych byl středoškolský profesor a měl vybrat jen jednu povinnou knihu k maturitě, sáhl bych bez váhání po Harariho Sapiens. Na pětistech stranách téhle moderní multidisciplinární učebnice pochopíte jaké souvislosti formovaly vývoj lidstva a proč jsme se za ty 2 milióny let dostali tam, kde se nyní nacházíme. Tolik oči otevírajících aha momentů v jediné knize jsem ještě nikdy předtím nezažil..“ popisuje Petr Beneš.

Kdo je Petr Beneš?

Petra Beneše baví přemýšlet nad dopady technologických inovací nejen do světa byznysu, ale i jak současná digitální revoluce proměňuje naše indivuální životy, zvyky a hodnoty. Proto v roce 2016 spoluzaložil 6D Academy, která pomáhá provázet firmy i jednotlivce technologickou transformací obchodních a organizačních modelů a změnami firemní kultury a leadershipu. Působí také jako Expert/Mentor v startupovém inkubátoru UP21, kde pomáhají uvádět do života inovativní podnikatelské záměry začínajících firem. Věnuje se také týmovému i individuálnímu koučingu. Přes 20 let působil v bankovnictví. Kromě Česka si vyzkoušel banky v Polsku a Maďarsku (pro Accenture) a pro General Electric také v USA a v Thajsku, kde otevíral banku na zelené louce. Posledních 10 let pracoval jako CIO ve dvou českých bankách – v GE Money (Moneta) a v České spořitelně. Vedl projekty na nové bankovní systémy, strategii distribučních kanálů, optimalizaci provozu a rozvoj samoobslužných aplikací. Má osobní zkušenost s převodem velké firmy do prostředí veřejného cloudu.

6 min | 20. 10. 2019 | Pořad: Kniha měsíce

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat