Listopad 2019 – Sapiens – stručné dějiny lidstva

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

„Kniha je určená pro každého, kdo nerezignoval na to pochopit v souvislostech, proč jsme tady a dostali jsme se do pozice, ve které dneska jsme.“ Zobrazit více…

Říká o knize Petr Beneš, člen sítě Red Button.

Kniha sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.

„Kdybych byl středoškolský profesor a měl vybrat jen jednu povinnou knihu k maturitě, sáhl bych bez váhání po Harariho Sapiens. Na pětistech stranách téhle moderní multidisciplinární učebnice pochopíte jaké souvislosti formovaly vývoj lidstva a proč jsme se za ty 2 milióny let dostali tam, kde se nyní nacházíme. Tolik oči otevírajících aha momentů v jediné knize jsem ještě nikdy předtím nezažil..“ popisuje Petr Beneš.

Kdo je Petr Beneš?

Petra Beneše baví přemýšlet nad dopady technologických inovací nejen do světa byznysu, ale i jak současná digitální revoluce proměňuje naše indivuální životy, zvyky a hodnoty. Proto v roce 2016 spoluzaložil 6D Academy, která pomáhá provázet firmy i jednotlivce technologickou transformací obchodních a organizačních modelů a změnami firemní kultury a leadershipu. Působí také jako Expert/Mentor v startupovém inkubátoru UP21, kde pomáhají uvádět do života inovativní podnikatelské záměry začínajících firem. Věnuje se také týmovému i individuálnímu koučingu. Přes 20 let působil v bankovnictví. Kromě Česka si vyzkoušel banky v Polsku a Maďarsku (pro Accenture) a pro General Electric také v USA a v Thajsku, kde otevíral banku na zelené louce. Posledních 10 let pracoval jako CIO ve dvou českých bankách – v GE Money (Moneta) a v České spořitelně. Vedl projekty na nové bankovní systémy, strategii distribučních kanálů, optimalizaci provozu a rozvoj samoobslužných aplikací. Má osobní zkušenost s převodem velké firmy do prostředí veřejného cloudu.

6 min | 20. 10. 2019 | Pořad: Kniha měsíce

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství