Červenec 2019 – Faktomluva

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Lidé napříč kontinenty vnímají stav světa mnohem, mnohem hůře, než jaký ve skutečnosti je. Téměř všechny globální ukazatele kvality života lidí (nikoliv environmentální ukazatele), jako je počet lidí v extrémní chudobě, délka života, délka vzdělávání atd., se za posledních 30 let úchvatným způsobem zlepšily. Proč to ale lidé nevnímají? Zobrazit více…

„Autoři zjistili, že to je způsobeno nejen velmi zastaralými informacemi o stavu světa, ale i absencí kritického myšlení – jazykem této knihy 10 negativními instinkty. Faktomluva nás těmito 10 instinkty provede s lehkostí, spoustou grafů, skvělými historkami i návody, jak si postupně vybudovat návyky kritického myšlení a své názory a komunikaci stavět na vhledu a faktech.“ říká Petr Vítek, člen sítě Red Button.

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit teď, nebo nikdy nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny). Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc. Inspirující

Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.

Kdo je Petr Vítek?

Petr Vítek získal v Deloitte 9 let poradenských zkušeností v oblasti strategie, zvyšování výkonnosti a Human Capital. Působil jako CFO. Zodpovídá za řízení sítě Impact Hub v Česku se zaměřením na rozvoj akceleračních a inovačních programů, kterými projde 100+ byznysových nebo dopadových projektů/startupů. Působí ve správních radách neziskovek (např. Amnesty International) a nadací (Nadace Vodafone, Nadace České spořitelny). Spoluzaložil první český dopadový investiční fond Tilia Impact Ventures. Touží se podívat do vesmíru a na hodinu se stát jedním z jeho 3 dětí nebo ženou.

6 min | 20. 6. 2019 | Pořad: Kniha měsíce

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství