Co dnes uslyšíte? „Už ani my, co jsme vyrůstali na sociálních sítích, nepoznáváme, co je a není pravda. A tohle je trochu depresivní i pro naši generaci,” říká Anička.
„Asi ve fake informacích ale nevidíme takové riziko jako vy. Já vidím AI obrázků denně tisíce, nepřemýšlím tolik o nich a klikám dál, tak to prostě je… Z naší generace už se nikdo nebude dívat na politické debaty v televizi. Ve zkratkovitosti je sice velký problém, ale kdo se toho umně chopí, ten bude vítězit. Například hnutí ANO po volbách vsadilo na TikTok – a za čtyři roky vyrostlo v oblibě u Gen Z o 10 %”.
Politický obsah dnes nevyhrává skrze argumenty, ale skrze formu. „Forma je teď důležitější než obsah. ANO to pochopilo. Největší chyba je zůstávat v tom, co nefunguje – a trochu mě děsí, že to tradiční strany pořád moc nechápou.”
Zabrousili jsme i do geopolitických témat, která tvoří pěnu dní. „Na to, co se děje v Americe, máme v naší bublině teď větší názorovou diverzitu. Ale na to, co se děje doma, máme s kamarády názory velmi podobné.”
A co říkáš na změnu kursu kolem woke témat? Je to problém a nebo se vrací společnost k „normálu“? „Pro mě woke téma bylo vedeno do extrému, aby se rozproudila diskuse. Mělo to svůj důvod. Část z nich bych určitě nezatracovala. Jsem zastáncem svobody a snažím se řídit heslem žij a nech žít. Když nikdo nikoho neohrožuje, tak je nepřípustné ho nebo ji nálepkovat.”
Anička mluví otevřeně také o migraci: „Když jsem se přestěhovala do cizí země, tak jsem sevždy snažila přizpůsobit, začlenit, nevyčnívat. Tohle některým migrantům chybí a v tom vidím problém, přestože chápu, proč ze svých zemí odcházejí.”
Úpadek demokracie, nárůst autoritářství, polarizace, únava z aktivismu – jak to všechno vnímají dnešní pětadvacetiletí? Mají to snazší, nebo těžší než jejich rodiče? „Dostávám se do kolotoče produktivního věku, ale zůstávám optimista. Možná se zakládáním rodiny nejsme takoví střelci. Nejdřív chceme něco mít, a pak teprve zodpovědně založit rodinu. Proto ji mnozí odkládají.“
Kdo je host?
Anna Benešová