Na cestě k férovějšímu systému exekucí?

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Ve veřejné debatě je neschopnost splácet dluhy nejčastěji spojována s nezodpovědným přístupem ke spotřebním půjčkám či nedostatečnou finanční gramotností. Je tu ale i často opomíjena rovina systémová. Právě nevhodná legislativní nastavení totiž v mnoha ohledech spustila a výrazně akcelerovala rozvoj obchodu s dluhy v Česku. Zobrazit více…

Veřejnost se pak diví, jak je možné, že se dluhy platí odzadu, proč jednoho dlužníka nahání 10 i více exekutorů současně, jak to, že zaměstnavatelé tratí statisíce i miliony korun ročně na exekuční agendě, nebo jak je možné, že exekutor může vstoupit se zámečníkem prakticky kamkoli se mu zlíbí.

Za posledních několik let se tento systém posunul směrem ke standardům západní Evropy. Naposledy díky velké novele exekucí, která je platná od letošního ledna. V Česku je dle nových dat stále více než 713 tis. obyvatel v exekuci.

Proč vysílání sledovat?

  • Situace v oblasti vymáhání dluhů a exekucí není jen okrajovou záležitostí. Je to zásadní společenský problém, který negativně dopadá na jednotlivce, regiony, stát i ochranu demokracie. Ukážeme, na jaké absurdity a systémové pasti v oblasti dluhové problematiky doplácíme na konci dne my všichni.
  • V souvislosti s nedávným vývojem v oblasti cen energií, zvyšující se inflací a úroky očekáváme obrovské prohloubení problematiky. Dozvíte se, jak je na to systém (ne)připraven, jak se posunul za posledních 20 let a jaké výzvy nás v (blízké) budoucnosti čekají.

Kdo jsou moderátoři

Gabriela Vondrušová

Gabriela Vondrušová v současnosti pracuje v Institutu prevence a řešení předlužení na systémových změnách v oblasti dluhů a exekucí. Nejvíc se podílí na rozvoji protiexekučního programu ve firmách – pomáhá jim být produktivnější. Odjakživa ji bavilo propojovat byznys s (neziskovými) projekty, které zlepšují svět kolem nás. I proto v minulých letech působila v mezinárodní organizaci Ashoka, která hledá a podporuje sociální inovátory, nebo se podílela na rozvoji myšlenky udržitelného tiny housingu či vybudování coworkingo-komunitního centra z bývalého brownfieldu za Prahou.

Radek Hábl

Radek Hábl vystudoval VŠE v Praze a následně se pohyboval 12 let na různých finančních pozicích v soukromé sféře. V roce 2014 se přesunul do neziskové oblasti a o tři roky později spustil unikátní projekt Mapa exekucí, nástroj, který přináší data k exekucím na lokální úroveň. Před dvěma lety založil s kolegy Institut prevence a řešení předlužení, který se zaměřuje na problematiku zadluženosti domácností, exekucí a insolvencí a usiluje o systémové změny v této oblasti. Osvětu ohledně tohoto tématu dělá také skrz svůj profil na Twitteru. Od roku 2018 je členem sítě Ashoka Fellow a od roku 2020 zasedá v Radě vlády pro lidská práva. 

Gabriela Vondrušová

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat