Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
“Esencialismus je životní filozofie. Jde o minimalismus postavený na nějaké skutečně důležité podstatě. Kniha je určena všem lidem, pro které je těžké vybrat si mezi spoustou skvělých pracovních i životních příležitostí jen těch několik málo opravdu vynikajících a žít tak skutečně naplněný život bez zbytečného zahlcení.” Zobrazit více…
Říká o knize Hanka Jadavan, členka sítě Red Button.
Zaměřte se na to podstatné
Kniha je populárně psanou příručkou racionalizace manažerského myšlení a jednání. Je použitelná pro každého člověka, který chce zlepšit své rozhodovací procesy, šetřit svůj čas, lépe se soustředit na hlavní úkoly, zvládnout je kvalitně a v souladu s jasnou perspektivní strategií svého osobního rozvoje. Zároveň učí, jak nepodlehnout tlaku okolí, které by chtělo „hřešit“ na ochotu a laskavost pracovníka a přenášet své problémy a úkoly na něho. Nenechat se rozptylovat, pracovat účelně a jen na správných věcech. Řečeno jednou z mnoha variací výroku P. F. Druckera „Dělat správně správné věci“, či přímo slovy autorovými „Méně, ale lépe“. Jak říká sám autor: „… těžko bychom hledali výstižnější definici Esencialismu.“ Naše doba je posedlá idejemi jako „více toho udělat“, „více toho stihnout“, od čehož není daleko k tomu, abychom nakonec s odřenýma ušima „stihli všechno“. Za tím se mohou skrývat další soukromé motivy, jako například abychom se „zavděčili všem“. Bojíme se, že nám něco uteče, že se na nás někdo naštve, že něco prošvihneme. A tak se mnozí z nás řítí od jedné věci ke druhé, život utíká a výsledky nikde.
Na světě je mnoho činností a příležitostí, než do kolika máme čas a zdroje investovat. A i když mnoho z nich mohou být dobré, a některé dokonce velmi dobré, skutečností zůstává, že většina z nich je nicotných a jen velmi málo skutečně zásadních. Esencialismus znamená naučit se mezi nimi rozlišovat – naučit se je všechny prosít a vybrat z nich jen ty, které jsou opravdu zásadní – tedy Esenciální. Esencialismus se nezabývá tím, jak toho stihnout více, nýbrž jak stihnout to podstatné. Nejde o to, dělat toho méně jenom proto, abychom si ušetřili čas a námahu. Jde o to, abychom svůj čas a energii investovali co možná nejmoudřeji, abychom mohli přispívat na co nejvyšší úrovni svých schopností. Esencialismus je disciplinovaný, systematický přístup ke stanovení polohy bodu našeho nejvyššího přínosu a vykonání toho nejpodstatnějšího takřka bez námahy. Esencialisté žijí v souladu s nějakým konceptem, neřídí se nahodilostmi. Záměrně rozlišují několik málo zásadních věcí od spousty trivialit, odsekávají se od nepodstatného a odstraňují překážky tak, aby to zásadní mohli projít předem proklestěnou, hladkou cestou. Jinými slovy, Esencialistický přístup spočívá v zachování si plné kontroly nad svými vlastními volbami. Je to cesta na novou úroveň úspěchu a smysluplnosti.
Kdo je Hanka Jadavan?
Hanka sama sebe nejraději nazývá Agilefluencerem. Věří, že ve firmách by se k dospělým mělo chovat jako k dospělým a že svůj plný potenciál dokážeme využít pouze pokud dostaneme svobodu se samostatně rozhodovat, pracovat na věcech, které nám samotným dávají smysl, a možnost se všestranně rozvíjet. Její osobní misí je tak podpora rozvoje samo-organizovaných týmů a svobody a štěstí v práci.
Své znalosti a praktické zkušenost předává nejčastěji formou školení a mentoringu v oblasti agility, moderního leadershipu a seberozvoje. Je také spoluzakladatelkou komunity #CzechAgile, jejíž misí je navracet agilitu ve firmách zpět od procesů směrem k agilním hodnotám a principům. Ve volném čase píše na Instagramu recenze na školení a seberozvojové knihy.
Kompetence: Celoživotní učení, Prioritizace, Sebereflexe, Time management, Výkonnost