Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Snídaně nabízí hlavní principy Průmyslu 4.0 jsou komunikační prosíťování, virtualizace prvků fyzického světa a znalostmi podporovaná integrace systémů. Velký význam v systémové integraci hrají dobře strukturované a organizované znalosti ve formě ontologií. Vladimír Mařík představil novou roli robotů v průmyslové revoluci i dopady myšlenek na energetiku, chytrá města, zdravotnictví atd. Zobrazit více…
Pozornost také věnoval dopadům na život společnosti, které mohou být jak pozitivní, tak i negativní. Technologická revoluce silně ovlivní trh práce i vzdělávací soustavu. Postupně se některé obecnější principy promítají i do fungování společnosti a státu.
Kdo je Vladimír Mařík?
Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr.h.c. vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT, obor Technická kybernetika. Na této fakultě působil v letech 1975 až 2015 postupně jako odborný asistent, docent, profesor (jmenován v roce 1990), vedoucí katedry kybernetiky – EU centra excelence (1999-2013). V roce 2013 se stal zakladatelem a v letech byl 2013-2018 ředitelem nově budovaného vysokoškolského ústavu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), nyní je vědeckým ředitelem tohoto ústavu. Jeho výzkumná práce se orientuje na kybernetiku, robotiku a umělou inteligenci. Je autorem či spoluautorem 10 knižních monografií, 160 odborných článků a 5 amerických patentů.
V letech 1993 – 2009 současně působil jako zakladatel a ředitel Výzkumného centra Rockwell Automation Praha, od roku 2010 je předsedou představenstva firmy CertiCon, a.s. Podílel se na přípravě národní iniciativy Průmysl 4.0.