Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.
Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.
Odborník na šikanu Miloslav Čedík nám u Stolu pro tři poskytl rozhovor o mlčící většině, dětech obalených molitanem a pozoruhodných metodách (ne)výchovy. :-) Zobrazit více…
Termín šikana pochází z francouzštiny a původně označoval — což leckoho možná překvapí — zlomyslné byrokratické obtěžování, bazírování na textu předpisů a zahlcování nebohých jedinců přílivem zbytečných formulářů a razítek. Přestože i tato podoba šikany stále přetrvává, dnes tento pojem zahrnuje celou řadu nepříjemných jevů, jako jsou například školní šikana (vůči dětem i učitelům), šikana na pracovišti či obecně ve společnosti. Relativně novým “objevem” na tomto poli je šikana na internetu, která se spolu s dalšími formami zneužívání digitálních technologií označuje jako kyberšikana.
Co v přednášce zaznělo?
- Jak odhalit varovná znamení, že by dítě mohlo být obětí šikany, dokud je čas – 08:12
- Proč je pro učitele téměř nemožné šikanu řešit (a můžeme si za to sami) – 12:55
- Co nesmíme dopustit, pokud chceme mít naději zabránit kyberšikaně – 18:21
- Co by doporučil všem rodičům (a spousta z nich to opravdu nerada uslyší) – 40:34
Kdo je Miloslav Čedík?
Miloslav Čedík je velmi živelným odborníkem nejen na problematiku šikany, ale působí obecně jako speciální pedagog, supervizor, psychoterapeut a etoped (schválně, jestli víte, co to znamená ;-)). Kromě jeho soukromé praxe a prevence šikany na základních školách se s ním můžete potkat například na Karlově Univerzitě, kde přednáší psychoterapii, nebo na Katedře kriminologie Policejní akademie ČR. Málokdo ovšem ví, že je Miloslav Čedík zároveň prezidentem Gastroterapeutické společnosti, jež razí myšlenku, že dobré jídlo a pití může být lékem na celou řadu (nejen) psychických potíží. 🙂