Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.
Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.
U Stolu pro tři nám tentokrát poskytl jeden z nejlepších neurochirurgů na světě Vladimír Beneš rozhovor o nástrojích na vyděšení pacienta, příliš odpočinutých chirurzích a demenci zakrývané postavením. :-) Zobrazit více…
Rozhovor jsme začali, jak jinak, mozkem a jeho fascinujícími dovednostmi, abychom se postupně dostali i ke zdravotnictví a rodinným klanům neurochirurgů. 🙂
Co v přednášce zaznělo?
- Proč u operace plotének lékaři často diskutují déle, než když jdou vyndat zhoubný nádor – 10:34
- Proč se ho téměř žádný pacient nezeptá, kolik mu zbývá času (a zda by to sám chtěl vědět) – 26:40
- Proč trvá na myšlence, že v ČR máme příliš mnoho nemocnic, i v současné nelehké situaci – 56:22
- Jak se člověk stane ve svém oboru jedním z nejlepších na světě (doporučejeme si dělat poznámky!) – 1:18:53
Kdo je Vladimír Beneš?
Profesor Vladimír Beneš působí od roku 1997 působil jako přednosta Neurochirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a ÚVN. Zajímavé je i to, že neurochirurgické řemeslo se v rodině Benešů dědí — vynikajícím chirurgem je i otec pana profesora a jeho syn jde opět ve stejných odborných šlépějích. Výrazně také přispěla známosti jména Vladimír Beneš kniha “Mé cesty do hlubin mozku”, která představuje přepis rozhovorů pana profesora s Martinem Moravcem a byla velmi rychle vyprodána.
Pozornost ale budí také svými neotřelými a přímými názory, které se nebojí prezentovat v médiích. Za své největší úspěchy považuje prezidentství Evropské asociace neurochirurgických společností a vysvětlení manželce, že doma nemůže nic dělat, protože je nešikovný. Ve volném čase se věnuje entomologii (často s Oldřichem Kaiserem) a dobíraní si Jana Pirka kvůli srdci coby „blbé pumpě“.