Z přednášky bylo velmi rychle patrné, že má paní profesorka Anna Hogenová starost o duši, která, jak se zdá, dostává v našem digitálním věku nejvíc „na frak“ – autenticita se vytrácí a „nahrazuje“ ji prázdnota a nicota. Pohled na současnost a zodpovědnost působil sice pochmurně, ale i záblesky naděje se v něm objevily. 🙂 Z hlubin minulosti jsme také načerpali myšlenky a moudrost takových velikánů, jakými byli například Sokrates, Platón, Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger nebo Jan Patočka.
Co v přednášce zaznělo?
- Jak to udělat, aby člověk přemohl strach, včetně strachu ze smrti (návod starý 2.700 let) – 13:10
- Kterou jedinou věc nesmíme v životě nikdy připustit, i když to děláme pořád – 20:25
- Co očividně neví nikdo z těch, kdo jsou „in“ (a evidentně by se jim to dost hodilo) – 1:08:15
- Co by měl vědět každý člověk, který ztratil někoho velmi blízkého… – 1:25:10
Kdo je Anna Hogenová?
Paní profesorka Anna Hogenová je významná česká filozofka, spisovatelka a zástupkyně tajuplné vědy fenomenologie, která se zabývá přesným zkoumáním jevů vlastní zkušeností. Častým tématem jejích prací je otázka jak pečujeme o svou duši, na kterou nahlíží z pohledu bytí, duše a jsoucna. Vede Oddělení filozofie a etiky PedF UK (Pedagogická fakulta UK), kromě odborných prací napsala Anna Hogenová knihy i pro širokou veřejnost, které můžeme rozhodně doporučit k přečtení.
Její životní krédo zní: “Nenechat se otrávit!” – miluje filozofické dílo Platóna, Martina Heideggera a Jana Patočky – je autorkou celé řady knih a odborných publikací s tématikou praktické filozofie pro život