Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.
Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.
Inspektorka a zooložka Pavla Říhová nám u třináctého Stolu pro tři poskytla rozhovor o funících pytlácích, osvícených domorodcích a chilli papričkách. :-) Zobrazit více…
Wildlife crime neboli nelegální obchod s ohroženými druhy je tak trochu popelkou mezi jinými trestnými činnostmi, které na sebe rozhodně strhávají více (minimálně mediální) pozornosti. Ve skutečnosti ale tento druh zločinu generuje obrovské zisky a na rozdíl od jiných forem kriminality proti němu není ani veden tak ostrý boj. Stejně tak nejde jen o ohrožená zvířata kdesi v Africe, vzpomeňme na českou kauzu, kdy byla odhalena v souvislosti s cirkusem Berousek tygří jatka.
Co v přednášce zaznělo?
- Jakou geniální zbraní pašeráci téměř vyhubili nosorožce a mohou ji kdykoli použít znovu – 11:14
- Velmi špatnou zprávu pro všechny muže, kteří mají alespoň jedno dítě – 27:02
- Která zvířata přijdou o život, když se s nimi vyfotíte – 30:49
- Jakou věc máme téměř všichni doma, ale v lese může způsobit i ohrožení života – 50:27
Kdo je Pavla Říhová?
Pavla Říhová je inspektorkou mezinárodní ochrany biodiverzity. Už dlouhých 26 let se zabývá bojem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat, ale i rostlin. V současnosti vede oddělení CITES ČIŽP a jejími hlavními protivníky jsou pytláci, pašeráci a překupníci po celém světě. Česká inspekce životního prostředí ale není zdaleka její jediné působiště. Je členkou mezinárodní skupiny Interpolu pro Wildlife crime, soudní znalkyní v oboru ohrožených druhů a spoluzakladatelkou projektu Ukradená divočina.