Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.
Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.
Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.
Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.
Biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr a jeho přednáška “Geneticky vylepšené lidstvo” o doživotních vězeních pro spermie, netradičních firemních benefitech a embryích, co nečtou chytré knížky. :-) Zobrazit více…
Co v přednášce zaznělo?
- Který den v našem životě je mnohem důležitější než den narození či dokonce smrti – 13:35
- Jak jsou lidé vylepšováni už řadu let a spousta z nich si to vůbec neuvědomuje – 49:47
- Jak je možné, že velryby a sloni nikdy nedostanou rakovinu – 1:14:22
- Jak vyrobit ze slona mamuta, pokud máte k dispozici 100 postdoců – 1:48:20
Kdo je Jaroslav Petr?
Jaroslav Petr je český biolog. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, obor zootechnický. Od roku 1983 pracuje jako vedoucí výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi. V roce 2004 byl jmenován profesorem v oboru fyziologie, anatomie a reprodukce hospodářských zvířat. Biotechnologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzitě v Praze, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Masarykově univerzitě v Brně. Za popularizaci vědy, jíž se věnuje od 90. let, získal Cenu vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace.
I když má, jak sám říká, odborně blíže spíš k prasatům než k lidem, genetika, genetická modifikace a genová terapie jsou pro něj natolik zajímavá témata, že se jim intenzivně věnuje a snaží se v tomto směru také šířit osvětu, kterou považuje za základ příznivého budoucího vývoje příběhu lidstva.