Plýtvání

Akce již proběhla.

Plýtvání jako téma máme každý jinak..v pracovním životě se jedná o nejnovější metodické nastavení, ale největší dopad má to, co se skutečně děje, jaká je realita, tzn. jak to mají lidé, jak to má jedinec, jak to mám „já“. Přijďte s námi opět diskutovat téma z výrobní sféry a zjistit, jaká je ta správná cesta? Zobrazit více…

Není to primárně o tom, že zrychlujeme, je to o tom, že se nedějí zbytečnosti… rádi zpomalíme (nepracujeme, nebo velmi pomalu) a pak „zasprintujeme“ a máme „nějak“ hotovo… velmi to evokuje svalovou dysbalanci, ta vede k dlouhodobým a chronickým potížím…

Pokud jsme připustili a chceme řešit to, že PLÝTVÁME, nepůjde to bez toho, abychom mysleli „LEAN“, tedy tzv. „ŠTÍHLE“ a je jedno, zda jsme velká nebo malá firma, zda jsme součástí týmu nebo naše role je velmi individualistická; je třeba neustálá SNAHA O ZLEPŠOVÁNÍ STÁVAJÍCÍHO STAVU;

Stejně jako samurajové žili neustálým SEBEZDOKONALOVÁNÍM, tzn. žili princip KAIZEN (KAI  = CHANGE, ZEN = GOOD), což později převzal japonský, posléze celosvětový automobilový průmysl (resp. celý průmysl.)

Samurajové pojmenovávali „tři ZLA“, tzv.3M (podle informací pochází z bojových umění)

1.    MUDA, jakýkoliv nadbytečný pohyb je plýtvání, tzn. marnost, zbytečnost, bezúčelnost

2.    MURA, nestejnoměrnost, nerovnoměrnost, nevyrovnanost, nevyváženost pohybů

3.    MURI, přetěžování zdrojů, nepřiměřenost, nevyrovnanost, nevyváženost ve využívání

ještě jsou uváděna zla dvě :

4.    MUCHI, nevědomost

5.    MUSCHI, ignorování

Pokud se zamyslíme nad obsahem těchto pěti slov a promítneme si je do běžného života, vidíme paralely. O tom, kde a jak plýtváme, jaké aktivity vedou k tomu abychom PLÝTVÁNÍ/ WASTING průběžně vyhledávali, pojmenovávali a odstraňovali si řekneme více při našem setkání.

Akcí vás provedou experti Mirek Čáslavský a Luboš Malý. Připojte se k nám a ochutnejte ze stále více žádaného tématu – výroba.

Akce proběhne online na platformě Zoom a je potřeba se na ni registrovat.

Kdo je Mirek Čáslavský?

Moje (manažerská) cesta začala u investic, přes obchod do světa výrobních korporací, pokračuje vlastním výrobním projektem v oboru korundových materiálů a především aktivitami v oblasti rozvoje firem a vzdělávání. Spolupracuji s manažery, majiteli a jednotlivci jako mentor a konzultant. Působím jako lektor vzdělávacích programů. Společně s klienty měníme stávající realitu, tzn. přístup, vztahy, vnímání hodnot, učíme se používat „tvrdé metody měkce“. Vyučuji na FUA TUL, spolupracuji jako mentor na studentských StartUpech (program SBC).

Kdo je Luboš Malý?

Jsem rád, když firma funguje jako švýcarské hodinky. Proto hledám rovnováhu mezi procesy, technologiemi a hlavně lidmi. Kultura, kde se prima pracuje a neustále zlepšuje, umožňuje inovovat a učit se každý den něco nového. Prošel jsem si různými rolemi ve společnostech Procter&Gamble a LEGO – od výrobní operativy přes manažerské pozice a konzultanství až po vedení globálních transformačních projektů. Rád propojuji různé obory, světy start-upů, neziskových organizací i vysokých škol a v neposlední řadě kultury, které jsem měl možnost poznat. Věřím, že skrze prostředí ve firmách je možné zlepšovat celou společnost. Proto spoluvytvářím síť Red Button a podílím se jak na vnitřním fungování, tak na produktech a projektech. Mám rád tykání, otevřenost, víc dávat než brát, skromnost, lidskost a humor ve všech podobách. Fandím Zero´Waste a Expertnímu dobrovolnictví.

Denisa Koderlová

64 min | 8. 6. 2023 |
Kontakt na organizátora: Denisa Koderlová